Bierzmy przykład z małej Estonii

Proces rejestracji firm przez internet w tym bałtyckim kraju jest najsprawniejszy i najszybszy na świecie – piszą eksperci.

Publikacja: 13.11.2014 00:08

Proces rejestracji firm przez internet w tym bałtyckim kraju jest najsprawniejszy i najszybszy na św

Proces rejestracji firm przez internet w tym bałtyckim kraju jest najsprawniejszy i najszybszy na świecie – piszą eksperci.

Foto: Fotorzepa/Urszula Lesman

Komisja Europejska opublikowała w październiku wyniki badania kondycji przedsiębiorców wszystkich krajów należących do Wspólnoty. Badanie to obejmuje 66 różnych kryteriów, które pozwalają ocenić, w jakich warunkach można prowadzić przedsiębiorstwo w poszczególnych krajach członkowskich. W przypadku Polski jedynie w przypadku 22 wskaźników rezultat był lepszy niż średnia unijna. Dla porównania, Estonia w tym zestawieniu osiągnęła 43 wskaźniki powyżej średniej.

Rząd bez papieru

Estonia do Unii Europejskiej przystąpiła w tym samym czasie co Polska – w maju 2004 r. Od tamtej pory wartość PKB na mieszkańca tego niedużego kraju, zamieszkiwanego zaledwie przez 1,3 mln obywateli, wzrosła z 12,1 tys. do 26,4 tys. dol., co dało mu 22. miejsce w europejskiej wspólnocie. Jednak w przypadku tego państwa fenomenem samym w sobie jest rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej i informatycznej. Obecnie w Estonii jest ponad 1,6 mln telefonów komórkowych, a od 2010 r. całkowicie wycofano z ulic budki telefoniczne. Aż 71 proc. rodzin ma tam dostęp do internetu. Sieć jest powszechnie używana w życiu codziennym. 52 proc. obywateli kupuje w niej różnego typu bilety, a 44 proc. nabywa za pośrednictwem e-sklepów ubrania. Drogą elektroniczną jest zamawianych ?27 proc. książek.

Wprowadzony już w styczniu 2002 r. dowód z chipem to nie tylko dokument identyfikacyjny, będący jednocześnie elektronicznym podpisem, ale także karta, w której można zakodować bilet na komunikację publiczną czy wziąć udział w wyborach za pośrednictwem platformy internetowej. W 2007 r. z tej formuły głosowania skorzystało 30 tys. osób, cztery lata później zaś już 140 tys., czyli jedna czwarta uprawnionych do głosowania. Swoją drogą ciekawe, jak wdrożenie takiego rozwiązania w Polsce przełożyłoby się na udział naszych rodaków w wyborach?

Wszystkie decyzje rządu w Tallinie ogłaszane są w postaci dokumentów elektronicznych. Coraz więcej usług publicznych realizowanych jest przez internet

Wszystko ?pod jednym adresem

Estońska administracja publiczna nie pozostaje w tyle. Rząd był pierwszym na świecie, na posiedzenia którego wszyscy ministrowie przychodzili z przenośnymi komputerami zawierającymi w formie elektronicznej wszystkie dokumenty będące przedmiotem obrad. Obecnie decyzje rządu ogłaszane są w formie dokumentów elektronicznych, a coraz więcej usług publicznych realizowanych jest za pośrednictwem dedykowanych portali internetowych.

Na tym tle ciekawie prezentuje się projekt e-Estonia, który został wdrożony w 2010 roku. System ten jest w zasadzie łącznikiem pomiędzy obywatelami, przedsiębiorcami a administracją publiczną. Jego sercem jest magistrala x-Road. Za pośrednictwem jednego adresu użytkownik może przejść do pożądanej w danym momencie domeny.

Warto zwrócić uwagę na zastosowane rozwiązanie: jeden prosty, łatwy do zapamiętania adres z możliwością przejścia do innych serwisów, z których każdy jest wyraźnie graficznie zaznaczony, dzięki czemu szukanie informacji jest niezmiernie proste i szybkie. To przykład wart naśladowania, szczególnie w Polsce, gdzie praktycznie każdy organ administracji publicznej lub e-usługa publiczna posiadają własny adres, którego na dodatek nie sposób zapamiętać. Konia z rzędem temu, kto pamięta adres domeny, za pośrednictwem której można założyć firmę. Dlaczego więc nie ustanowić jednego narodowego adresu e-polska.gov stanowiącego centralny punkt kontaktu obywateli z administracją?

Magnes ?dla inwestorów

W ostatnich latach Estonia była jednym z krajów europejskich najszybciej modernizujących rejestr firm. Już w 2010 r. umożliwiał przeprowadzenie procesu rejestracji działalności gospodarczej w całości online w ciągu dwóch godzin. Dzięki temu proces rejestracji firmy przez internet w Estonii jest najsprawniejszy i najszybszy na świecie.

Unowocześniono także proces składania i publikacji raportów rocznych. Jednolite środowisko umożliwia przesłanie raportu w dogodnej dla firmy formie. System umożliwia także firmom sporządzenie raportu na portalu e-rejestru oraz dostęp online do wielu rodzajów funkcjonalności dla firm. Stwarza to olbrzymi potencjał dla rozwoju rodzimej przedsiębiorczości oraz jest magnesem dla inwestorów spoza Estonii, którzy świadomi ułatwień w tym kraju oraz barier administracyjnych w innych, w tym w Polsce, z większym zainteresowaniem zainteresują się rejestracją swej działalności właśnie w tym małym nadbałtyckim państwie.

Elektroniczny rejestr przedsiębiorstw jest jednym z istotnych elementów krajowego systemu przetwarzania informacji finansowych, mającego na celu zapewnienie przejrzystości i dostępności informacji publicznej, a także zapobieganie korupcji i praniu brudnych pieniędzy.

W okresie członkostwa Estonii w Unii Europejskiej kraj ten stał się jednym ze źródeł inspiracji dla europejskiej wspólnoty w zakresie administracji elektronicznej i społeczeństwa cyfrowego. Miano „dobrego ucznia", jakie sobie kraj zdobył, daje nadzieje jego obywatelom na szybkie przezwyciężenie problemów związanych ze światowym kryzysem finansowym i wystartowanie w pościgu za potencjalnymi przeciwnikami z „ligi małych potęg", takimi jak Luksemburg czy nienależąca do UE Szwajcaria.

Na początku przemian ustrojowych Polska w oczach krajów tzw. bloku wschodniego była prymusem zmian gospodarczych, przykładem tego, co zrobić, aby przejść z gospodarki centralnie sterowanej do rynkowej. W ostatnich latach w wielu dziedzinach tę pałeczkę lidera zgubiliśmy. Jednym z takich obszarów jest wymiana informacji z wykorzystaniem systemów elektronicznych. Przyszedł czas na kopiowanie rozwiązań, które sprawdziły się w innych krajach Europy Centralnej. Jednym z takich krajów jest na pewno Estonia.

Piotr Madziar pracuje w Komisji Europejskiej, Tomasz Karol Wiśniewski reprezentuje Stowarzyszenie SBR Polska

Komisja Europejska opublikowała w październiku wyniki badania kondycji przedsiębiorców wszystkich krajów należących do Wspólnoty. Badanie to obejmuje 66 różnych kryteriów, które pozwalają ocenić, w jakich warunkach można prowadzić przedsiębiorstwo w poszczególnych krajach członkowskich. W przypadku Polski jedynie w przypadku 22 wskaźników rezultat był lepszy niż średnia unijna. Dla porównania, Estonia w tym zestawieniu osiągnęła 43 wskaźniki powyżej średniej.

Pozostało 92% artykułu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje