Nie jest prawdą, że nasz biznes sprzedaży energii przynosi straty. On jest na plusie, ale faktem jest, że niedużym. W ubiegłym roku sprzedaliśmy 7,6 TWh, osiągając wynik EBITDA na poziomie 4,6 mln zł. Na ten rok mamy już zakontraktowanych ok. 12 TWh i zakładamy wynik EBITDA na poziomie 17 mln zł. Wygrywamy duże kontrakty, m.in. na zakup energii dla Energi Operator na 1,5 TWh. Duże nadzieje wiążemy też z rozwojem naszej oferty dual fuel. Jednak w obszarze gazu założenia na razie robimy dość konserwatywne z uwagi na wczesne stadium rozwoju konkurencyjnego rynku, który wciąż jest zdominowany przez jeden podmiot sprzedający. Na ten rok mamy zakontraktowane 63 mln m sześc. gazu. W przyszłym roku planujemy umiarkowany wzrost wolumenu.
Czy plany zakładały wprowadzenie spółki na giełdę, jak chce potencjalny nowy właściciel?
Chciałbym przypomnieć, że w 2011 r. był plan wejścia PKP Energetyki na GPW. Został przygotowany w tym celu prospekt emisyjny, jednak właściciel, czyli PKP SA, wycofał się wówczas z tych planów.
Czy infrastruktura PKP Energetyki, uważana za wrażliwą ze względu na bezpieczeństwo, powinna zostać sprzedana? Pojawiło się lobby, które chce zablokować ten proces i w ogóle wyklucza sprzedaż prywatnemu inwestorowi.
Komentowanie tego pytania nie leży w zakresie moich kompetencji.
CV
Tadeusz Skobel – prezes PKP Energetyki od września 2004 r. W latach 1997–1998 pełnomocnik zarządu PKP ds. utworzenia pionu energetyki kolejowej. Z chwilą powstania PKP Energetyki został członkiem zarządu – dyrektorem handlowym. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Kielcach.