Sieć ciepłownicza lekarstwem na smog

Niska emisja, związana głównie z wykorzystaniem indywidualnych źródeł ciepła, jest w Polsce dużym problemem.

Publikacja: 21.09.2015 14:48

Mikael Lemström

Mikael Lemström

Foto: materiały prasowe

To zjawisko, szczególnie w okresie zimowym, przyczynia się do znacznego pogorszenia jakości powietrza w miastach i przez to negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia biją na alarm, że na całym świecie powodowany niską emisją smog zabija 7 mln osób rocznie, i jeśli nie wprowadzimy ostrych środków walki z tym zjawiskiem, w 2050 r. liczba jego ofiar będzie dwa razy wyższa.

Optymizmem napawa fakt, że decydenci w Polsce dostrzegli ten problem i w ostatnim czasie podejmują konkretne inicjatywy, takie jak ustawa antysmogowa, która ma zostać popisana przez Prezydenta czy ogłoszenie Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Pozwalają one mieć nadzieję, że walka z zanieczyszczonym powietrzem w polskich miastach w końcu nabierze realnych kształtów. Sądzę, że tylko wspólny wysiłek władz, samorządów, przedsiębiorców i społeczności lokalnych może przynieść pożądany skutek. Dobrym przykładem takiego współdziałania jest program KAWKA, którego celem jest zastępowanie lokalnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym rozwiązaniami proekologicznymi. Jednym z nich jest ciepło sieciowe stanowiące ekologiczny, efektywny i bezpieczny sposób ogrzewania pomieszczeń. Wierzę, że to właśnie popularyzacja ciepła sieciowego może być głównym orężem w walce z niską emisją w Polsce.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Opinie Ekonomiczne
Aleksandra Ptak-Iglewska: Wraca dramat błonicy. Pora uzależnić 800+ od szczepień
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Stara bida i bankowy chłopiec do bicia
Opinie Ekonomiczne
Prof. Elżbieta Chojna-Duch: Strategiczna autonomia w Europie
Opinie Ekonomiczne
Marek Tatała: Czy deregulacja się opłaca?
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Niemiecka bazooka finansowa odpali przemysł
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń