Reklama
Rozwiń

Wolniej, ale wciąż do przodu

Powinniśmy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście wykorzystaliśmy wyraźne ożywienie w gospodarce z ostatnich kilkunastu miesięcy.

Aktualizacja: 09.11.2015 21:31 Publikacja: 09.11.2015 21:00

Wolniej, ale wciąż do przodu

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Zdaniem Międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w przyszłym roku czeka nas nieznaczne spowolnienie - nasz produkt krajowy brutto wzrośnie o 3,4 proc. Jak na warunki europejskie, to i tak bardzo dużo. Jak na polskie potrzeby, a przede wszystkim jak na nasz potencjał gospodarczy, to o wiele za mało. Przy tym OECD zakładała jeszcze pięć miesięcy temu, że będzie to bardziej imponujące 3,7 proc.

Przy tym oczekiwania ekonomistów OECD wobec naszej gospodarki są wyższe, niż jest to np. w przypadku Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który przewiduje wzrost polskiego PKB w 2016 r. już tylko o 3,3 proc., o 0,1 pkt proc. mniej niż w swojej wiosennej prognozie. Te gorsze wyniki osiągamy przy poprawie sytuacji na rynku pracy oraz braku zagrożeń ze strony istotnych czynników zewnętrznych, które mogłyby spowodować np ucieczkę aktywów. To raczej nam nie grozi. Program nowego rządu jest już znany i rynków finansowych jakoś nie wystraszył.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?