Reklama

Bez imigrantów sobie nie poradzimy

Obrazki pokazujące tłumy szturmujące zasieki na granicach państw Unii sprawiają, że imigranci coraz częściej kojarzą się z zagrożeniem, a nie z szansą.

Aktualizacja: 27.10.2016 22:27 Publikacja: 27.10.2016 20:54

Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

O tej szansie przypomina Międzynarodowy Fundusz Walutowy, wyliczając, że w rozwiniętych krajach napływ imigrantów przekłada się na szybszy wzrost gospodarki, choć z reguły jest on kontrolowany i reglamentowany.

Negatywne skojarzenia są jednak faktem. Wzmacniają je politycy, którzy dla wewnętrznych rozgrywek i kampanii przedwyborczych beztrosko szczują swoich wyborców na obcych. Mogliśmy się przekonać o tym na własnej skórze – najpierw przed kilkoma laty w Holandii, gdzie polscy migranci zarobkowi stali się celem nagonki części polityków i mediów, a ostatnio w Wielkiej Brytanii, gdzie Polacy byli łatwym – bo nienarażającym na oskarżenia o rasizm czy islamofobię – obiektem ataków ze strony zwolenników Brexitu, dającym w ten sposób upust antyimigranckim fobiom.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Jacek J. Wojciechowicz: Czy powinniśmy obawiać się sztucznej inteligencji?
Opinie Ekonomiczne
Czy rynek może uratować przyrodę?
Opinie Ekonomiczne
Valdis Dombrovskis: UE zmienia kurs i słucha głosu przedsiębiorców
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Połowa lata
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Gospodarka w zmienionym rządzie Tuska ważna, ale nie najważniejsza. Szkoda
Reklama
Reklama