Stanisław Gomułka: Jak rozwiązać problemy w podatkach

Radykalne zmniejszenie deficytu finansów publicznych powinno być głównym celem polityki fiskalnej w najbliższych 20 latach – pisze główny ekonomista BCC.

Aktualizacja: 22.06.2017 21:33 Publikacja: 22.06.2017 21:10

Stanisław Gomułka: Jak rozwiązać problemy w podatkach

Foto: Archiwum

Proces poszukiwania dobrej polityki gospodarczej powinniśmy zacząć od ustalenia problemów albo tzw. wyzwań. Potem formułujemy cele do osiągnięcia, a na końcu metody ich realizacji. Ważne problemy w polskim systemie podatkowym teraz i przez ostatnie lata są dość dobrze rozpoznane.

Należy tu wskazać nadmierny deficyt sektora finansów publicznych i nadmierny poziom długu publicznego w relacji do PKB oraz nadmierne straty w dochodach podatkowych z racji niskiej szczelności systemu podatkowego i dużej szarej strefy. Administracja podatkowa jest mało przyjazna, czasem wręcz wroga, wobec uczciwych podatników i mało efektywna wobec tych nieuczciwych. Co więcej, ustawy podatkowe w wielu segmentach nadmiernie podatne są na zróżnicowaną interpretację, co podwyższa niepewność dotyczącą przyszłych obciążeń podatkowych, podwyższając tym samym efektywny koszt tych obciążeń. Do tego dochodzi ryzyko destabilizacji finansów publicznych w najbliższych 20 latach z racji prawdopodobnie silnego wzrostu wydatków publicznych na opiekę zdrowotną i system emerytalny.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Król jest nagi. Przynajmniej ten zbrojeniowy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Dlaczego znika hejt na elektryki
Opinie Ekonomiczne
Agata Rozszczypała: O ile więcej od kobiet zarabiają mężczyźni
Opinie Ekonomiczne
Iwona Trusewicz: Rodeo po rosyjsku, czyli jak ujeździć Amerykę
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Nie tylko meble. Polska gospodarka wpada w pułapkę