Stanisław Gomułka

Stanisław Gomułka: Wspólne wartości dla przyszłego rządu Polski

O ile opozycja podziela pryncypia, o tyle uzgodnienie przezeń wspólnej polityki gospodarczej może być problemem, szczególnie w inwestycjach, zdrowiu i finansach publicznych.

Stanisław Gomułka: To nowy długoletni program wyborczy PiS

Polski Ład ma zrobić wrażenie na 30 mln potencjalnych wyborców, a niekoniecznie na blisko 3 mln przedsiębiorców – pisze główny ekonomista BCC.

Stanisław Gomułka: Inflacja rośnie. Co zrobiłbym na miejscu RPP?

Celem polityki monetarnej NBP w okresie odbicia i wzrostu PKB powinno być, aby realne stopy procentowe znacząco rosły: z -4 proc. obecnie do około +2 proc. na koniec 2023 r.

Stanisław Gomułka: Dwa problemy Europy: co radzić rządom?

Istnieje sposób na zmniejszenie napięć wokół gazociągu Nord Stream 2, a także wokół Donbasu.

Stanisław Gomułka: Każdy ma prawo głosu

Unijna inicjatywa Funduszu Odbudowy ma dobre cele, jasne metody realizacji i źródła finansowania. Jest więc pełnokrwistym, dobrze zaprojektowanym programem.

Stanisław Gomułka: Czy Polska może być drugą Grecją

Można oczekiwać niebezpiecznej kombinacji rosnących wydatków publicznych w relacji do PKB i malejącego tempa wzrostu gospodarczego.

Stanisław Gomułka: Pakiet zbyt skromny

Zagrożeniem dla płynności firm jest utrzymanie czasu zwrotu przedsiębiorcom VAT na poziomie 60 dni.

Kluczowe fakty dotyczące II wojny światowej

Ostatnie wypowiedzi prezydenta Putina są zapewne w dużym stopniu podyktowane bieżącym interesem politycznym Federacji Rosyjskiej w relacjach z innymi krajami oraz samego prezydenta w relacjach z jego wyborcami.

Stanisław Gomułka: Prognoza dla Polski i świata

Spadająca dynamika wzrostu PKB oraz rosnąca inflacja to wyzwania stojące przed Polską. Mimo tych niekorzystnych zjawisk nasza gospodarka będzie się rozwijać.

Stanisław Gomułka: Kluczowe fakty dotyczące II wojny światowej

Ostatnie wypowiedzi prezydenta Putina są zapewne w dużym stopniu podyktowane bieżącym interesem politycznym Federacji Rosyjskiej w relacjach z innymi krajami oraz samego prezydenta w relacjach z jego wyborcami. Te motywy nie powinny nas jednak w Polsce wprowadzać w błąd w kwestii przyczyn, początku i przebiegu II wojny światowej. Świetny komentarz Julii Łatyniny w Echu Moskwy ("Gazeta Wyborcza", 31 grudnia 2019) daje nadzieję, że teorie Putina nie wprowadzają w błąd także wielu obywateli Federacji Rosyjskiej.