Giertych: Wiem jak zlikwidować niedobór lekarzy

Roman Giertych na swoim profilu na Facebooku ironizuje, że wie jak sprawić, by w Polsce nie było niedoboru lekarzy. I przedstawia projekt ustawy, który taki niedobór zlikwiduje.

Aktualizacja: 06.01.2018 09:25 Publikacja: 06.01.2018 09:18

Giertych: Wiem jak zlikwidować niedobór lekarzy

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

arb

Z projektu ustawy wynika, że lekarzem mógłby zostać każdy kto "nie cierpi na chorobę zakaźną", "ma wykształcenie przynajmniej podstawowe" oraz "dwukrotnie udzieliła komuś rady w zakresie skorzystania z diety, suplementu diety, lekarstwa bądź zdrowego trybu życia, pod warunkiem że rada ta nie skończyła się zgonem osoby leczonej".

Osoba spełniająca te wymogi mogłaby zostać lekarzem w ciągu 24 godzin.

"Specjalizacje lekarskie uzyskuje się analogicznie do procedury opisanej w paragrafach powyższych, z tym że doświadczenie o którym mowa w art. 1 musi być w dziedzinie, której specjalizacja dotyczy" - pisze w dalszej części projektu Giertych.

"Kryteria o których mowa w niniejszej ustawie nie dotyczą lekarzy pracujących w klinikach rządowych do których zastosowanie mają przepisy dotychczasowe" - zastrzega w swoim projekcie były wicepremier.

"I w ten sposób pan minister Radziwiłł zamknie usta krytykom, którzy mówili że nie radzi sobie ze służbą zdrowia bo naubliżał lekarzom i ci nie chcą na zaproponowanych warunkach pracować. Skończy się też presja płacowa i głupie gadanie, że po tak ciężkich studiach należy się godne wynagrodzenie" - podsumowuje były lider LPR.

W polskiej służbie zdrowia trwa konflikt lekarzy-rezydentów z ministrem Konstantym Radziwiłłem. Lekarze domagają się, by poziom nakładów na służbę zdrowia wzrósł do 6 proc. PKB do 2023 roku. Rząd zadeklarował, że nakłady na służbę zdrowia wzrosną do tego poziomu dwa lata później.

W ramach sporu z resortem lekarze-rezydenci wypowiadają tzw. klauzule opt-out, które pozwalały im na pracę przez ponad 48 godzin w tygodniu. Takie klauzule wypowiedziało kilka tysięcy lekarzy - co sprawia, że niektóre szpitale mają problem z obsadzeniem wszystkich dyżurów.

Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego