Media Świadome Kardiologii to debata Lekarzy i Dziennikarzy mająca na celu wypracowanie jak najlepszej komunikacji między środowiskiem medycznym a medialnym, zwrócenie uwagi na najbardziej palące problemy polskiej kardiologii, a także zweryfikowaniu ważnych informacji i przekazów w dziedzinie kardiologii, które mogą być mylące, nieaktualne, nieprawdziwe lub niezweryfikowane.
- Dziennikarze czerpią ze źródeł powszechnie uważanych za rzetelne i pochodzących bezpośrednio od decydentów - ministerstw i rządu. Podawanie więc informacji sensacyjnych, takich jak lawinowy wzrost zachorowań czy zwiększająca się ilość zgonów de facto nie było szukaniem sensacji, a relacjonowaniem oficjalnych komunikatów rządowych i to właśnie na początku pandemii zabrakło spójnej i klarownej strategii komunikacyjnej, w tym także prostych w odbiorze komunikatów wizualnych, a także jednego podmiotu lub źródła za to odpowiedzialnego - mówił redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.
Anna Kaczmarek z redakcji Na Temat przytoczyła wiele sytuacji ze swojej codziennej pracy, gdzie, mimo uzupełniania przez dziennikarzy informacji prasowych o apele o nierezygnowanie z zabiegów i konsultacji, pacjenci nie mogli dostać się do lekarza czy do szpitala.
Jak zwróciła uwagę, nawet dziennikarze medyczni nie są w stanie samodzielnie zweryfikować czy też nierzadko dojść do najnowszych badań - inicjatywa powinna w tej sytuacji wychodzić od autorytetów medycznych, którzy pomogą dziennikarzom przekazać kluczowe informacje dalej.
- Nie zawsze im więcej danego tematu w mediach, tym lepiej. Czasem wręcz przeciwnie - przykładem spektakularnych sukcesów wizerunkowych i medialnych znanych w kardiologii, a jednocześnie porażek systemowych, są program KONS (koordynowana opieka nad pacjentem z niewydolnością serca), który nie został uruchomiony od prawie dwóch lat oraz program początkowo dedykowany pacjentom z hipercholesterolemią rodzinną, gdzie kolejni pacjenci od ponad roku czekają na rozszerzenie kryteriów kwalifikacji dla chorych najwyższego ryzyka zawału serca oraz po ostrym zespole wieńcowym mimo takich wytycznych i zapewnień Ministerstwa Zdrowia oraz pozytywnej oceny AOTMiT - oceniła Ewelina Zych-Myłek, Prezes fundacji Instytut Świadomości.