Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie zadań służby medycyny pracy, których wykonywanie przez osoby niebędące lekarzami wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji.
Nowe przepisy odnoszą się do personelu medycznego, którego zadaniem jest chronić zdrowie osób pracujących przed wpływem niekorzystnych warunków środowiska pracy. Oprócz lekarzy medycyny pracy taką opieką zajmują się też pielęgniarki.
Nowe przepisy wskazują, że pielęgniarka, która zechce się zajmować medycyną pracy, będzie musiała skończyć kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących. Tożsame uprawnienia da jej tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia, uzyskany np. na studiach. Wówczas będzie mogła współdziałać z firmami i pracownikami, informując m.in., jak zmniejszyć ryzyko zawodowe, czy wdrażając programy promocji zdrowia.
Pielęgniarki, które pracowały w medycynie pracy jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły dalej to robić, jeśli zajmowały się opieką środowiskową, czyli planowały opiekę zdrowotną pracowników w środowisku. Kontynuować zatrudnienie będą też mogły pielęgniarki, które wcześniej skończyły kurs dla pielęgniarek środowiskowych.
Podstawa prawna: