Żeby lekarz nie był robotem

Trzeba zmienić przepisy ?o klauzuli sumienia – przekonuje rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński

Publikacja: 29.06.2014 19:05

Żeby lekarz nie był robotem

Foto: ROL

Rz: Za sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi ks. prof. Andrzeja Szostka na temat klauzuli sumienia KUL znalazł się na językach.

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego:

Wypowiedź ks. prof. Szostka wywołała, co przyznaję z przykrością, wiele zamieszania, w czym swój duży udział miały media. Dokonało się to zapewne wbrew intencjom księdza profesora. Jak powszechnie wiadomo, ks. Szostek, uczeń ks. Karola Wojtyły, naszego wieloletniego profesora, a dziś świętego, jest obrońcą życia od poczęcia po naturalną śmierć. Jest zdecydowanym przeciwnikiem aborcji. I w tej kwestii jego stanowisko jest jasne. Jest także stanowczym obrońcą sumień lekarzy, którzy ze względów ludzkich i religijnych bronią ludzkiego życia.

I tu kontrowersja, bo ks. Szostek mówi, że lekarz ma obowiązek respektować polskie prawo nakazujące lekarzowi, który odmawia aborcji, poinformowanie pacjenta, gdzie można tego dokonać.

Wypowiedź księdza profesora zwróciła uwagę na niezborność przepisów polskiego prawa, które z jednej strony gwarantuje lekarzom prawo do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem, a z drugiej nakazuje im wskazanie innego lekarza, który aborcji dokona. Jako etyk ks. Szostek włączył się do bardzo ważnej dyskusji, która może doprowadzić do potrzebnych zmian legislacyjnych. Potrzeba tych zmian jest oczywista. Zwracają na nią uwagę także polscy biskupi w komunikacie z ostatniego zebrania konferencji episkopatu. Jednak dyskusja na temat regulacji prawnych dotyczących klauzuli sumienia nie może być prowadzona w atmosferze wrzawy, krzywdzących uogólnień, a nawet inwektyw.

Kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, stwierdził w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy", że myślenie ks. Szostka należy odrzucić. Mówił m.in., że lekarz „nie może być zobowiązywany do wskazywania możliwego sprawcy działania, które jest moralnie niecne".

I ks. prof. Szostek przyznał, że opinia kard. Müllera jest dla niego, jako katolika, ważna i wiążąca. To postawa zasługująca na uznanie. Umiejętność skorygowania swojego stanowiska w kontekście nowych argumentów nie jest dziś zjawiskiem powszechnym. Ksiądz profesor wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. Przeprosił wszystkich, których jego teza oburzyła i zgorszyła. Wprawdzie argumenty za jej słusznością uważa nadal za godne dyskusji, ale podkreśla, że opinia prefekta Kongregacji Doktryny Wiary jest dla niego w tej konkretnej sprawie głosem decydującym.

Całość rozmowy w jutrzejszej "Rzeczpospolitej"

Rz: Za sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi ks. prof. Andrzeja Szostka na temat klauzuli sumienia KUL znalazł się na językach.

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego:

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne