Reklama
Rozwiń

Reforma szpitali. Nie będzie przymusowego zamykania porodówek

Najnowsze plany resortu zdrowia dotyczące reformy szpitali przedstawił w podcaście Rzecz o Zdrowiu „Rzeczpospolitej” wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. Decyzję o likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego ma podejmować dyrektor szpitala w porozumieniu z organem założycielskim, np. starostą powiatowym.

Publikacja: 06.02.2025 08:00

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wzbudziła wiele kontrowersji, m.in. te związane z likwidacją porodówek. Pierwotnie w uzasadnieniu do projektu pojawiło się kryterium 400 porodów rocznie, które miało decydować o utrzymaniu oddziału ginekologiczno-położniczego. W drugiej wersji przepisów skierowanej do konsultacji publicznych pod koniec listopada, decyzję o likwidacji i łączeniu porodówek scedowano na zespoły złożone z wojewody, szefa oddziału wojewódzkiego NFZ, wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie ginekologii i organów założycielskich szpitali, np. starostów powiatowych. W toku konsultacji rozwiązanie to spotkało się jednak z oporem wojewodów.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc