Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.

Publikacja: 11.12.2024 15:17

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Foto: Fabrice Coffrini / AFP

Negocjacje nad porozumieniem 194 państwa członkowskie WHO toczą od dwóch lat. Pierwsza próba zawarcia umowy w tym roku nie powiodła się, a dyplomaci uważają, że zawarcie umowy jest mniej prawdopodobne, gdy prezydenturę w USA formalnie sprawować będzie Donald Trump. 

Czytaj więcej

WHO: Covid-19 nie jest już globalnym zagrożeniem dla zdrowia

- Państwa zobowiązały się do sfinalizowania porozumienia do czasu zwołania Światowego Zgromadzenia Zdrowia w maju przyszłego roku. Jestem przekonany, że tak się stanie – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus

Współpraca z USA „modelowa”

Ghebreyesus był kilkakrotnie pytany o przyszłą współpracę z administracją Trumpa, ale – jak zauważa agencja Reutera - „nie wydawał się zaniepokojony” tą kwestią. - Relacje między WHO a Stanami Zjednoczonymi są w istocie dobrym, modelowym partnerstwem – stwierdził. Dodał, że współpraca trwa od wielu lat. - Wierzę, że przywódcy USA rozumieją, że Stany Zjednoczone nie mogą być bezpieczne, dopóki reszta świata nie będzie bezpieczna - stwierdził.

Sprawiedliwy dostęp do szczepionek punktem spornym

W maju 2024 roku podczas poprzednich obrad Światowego Zgromadzenia Zdrowia podkreślano, że porozumienie jest niezbędne dla zapewnienia światowego bezpieczeństwa zdrowotnego. 

Czytaj więcej

Donald Trump wstrzymał finansowanie WHO

Projekt porozumienia zakłada skoordynowaną, międzynarodową reakcję na zagrożenia pandemiami. Punktem spornym jest m.in. zapis o sprawiedliwym dostępie do szczepionek, środków terapeutycznych i diagnostyki. Zapisy porozumienia miałyby być prawnie wiążące w sytuacjach zagrożenia pandemią. Krytycy podkreślali też, że projekt przewiduje przekazanie w ręce WHO zbyt dużych kompetencji. 

W 2020 roku Donald Trump ogłosił wstrzymanie amerykańskich składek na Światową Organizację Zdrowia i rozpoczął procedurę wyjścia USA z WHO, uchyloną przez jego następcę Joe Bidena.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne