Ptasia grypa u kotów. Prof. Krzysztof Pyrć: Ryzyko zakażenia człowieka od kota nie jest zerowe

Dane, które mamy z poprzednich dwudziestu kilku lat mówią o śmiertelności ludzi zakażonych ptasią grypą na poziomie 60 proc. - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Publikacja: 06.07.2023 09:26

- Na całym świecie panuje ptasia grypa, na szczęście na razie wśród ptaków. Od dwóch lat mamy wśród tych zwierząt dosyć duży problem - mówił prof. Pyrć pytany o to czy mierzymy się obecnie z epidemią ptasiej grypy.

Ptasia grypa - czy ludzie mają się czego bać?

Czy ptasia grypa jest niebezpieczna dla człowieka?

Czytaj więcej

Ptasia grypa H5N1 u kotów w Polsce. Ministerstwo dementuje doniesienia ws. drobiu

- Jeżeli się już zarazimy to jest dosyć niebezpieczna. Dane, które mamy z poprzednich dwudziestu kilku lat mówią o śmiertelności na poziomie 60 proc. Ale jest też dobra wiadomość - bardzo trudno się nią zarazić - wyjaśnił wirusolog.

A czy w Polsce panuje obecnie "kocia grypa"? Chodzi o stwierdzone w Polsce zakażenia ptasią grypą u kotów, które wiążą się z dużą śmiertelnością zwierząt.

- Na szczęście nie mamy jeszcze takiej efektywnej transmisji między kotami, to by była zła wiadomość. Natomiast znaleziono kilkanaście, a prawdopodobnie kilkadziesiąt przypadków zakażeń kotów. Natomiast cały czas, wszystko wskazuje na to, że koty nie zarażają się od siebie nawzajem, zatem nie możemy mówić o kociej grypie w żaden sposób. Zakażają się po prostu od ptaków - odparł.

Prof. Pyrć był następnie pytany czy ptasia grypa przenoszona na koty może być zagrożeniem dla ludzi?

Czytaj więcej

Ptasia grypa H5N1 u kotów. Prof. Krzysztof Pyrć: Jedną z prawdopodobnych dróg transmisji patogenu jest pokarm

- Z ptasią grypą nie ma problemu dla nas, ponieważ jest to wirus, który doskonale się czuje w wyższych temperaturach, takich jak panują w organizmie ptaków. Dwa - w momencie, gdy zakaża ssaki zakaża komórki, które są głęboko w naszych płucach, w związku z czym chore zwierzę, chory człowiek tak naprawdę nie produkuje dużo tego wirusa na zewnątrz, a po drugie, żeby się zakaził, ten wirus musi się dostać naprawdę głęboko. Transmisja między ssakami jest bardzo mało efektywna i w większości przypadków dochodzi od zakażenia od ptaka do ssaka - wyjaśnił.

Nie zdarzył się jeszcze przypadek transmisji (ptasiej grypy z kota) na człowieka, natomiast to ryzyko nie jest zerowe

Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog

Jak mówił prof. Pyrć bardziej niepokojące jest to "w jaki sposób wirus dostaje się do kotów". - Naszym zdaniem trzeba sprawdzić to, czy mięso nie jest tym nośnikiem, mięso, do którego też człowiek ma dostęp, bo te ścieżki mogą być też niebezpieczne dla człowieka w przyszłości - dodał.

Ptasia grypa u kotów. Czy chory kot może zakazić człowieka?

A czy dziecko może zakazić się ptasią grypą od zakażonego kota, jeśli ten np. je zadrapie?

- Z tym zadrapaniem to bym nie przesadzał. Nie zanotowaliśmy żadnego zakażenia u człowieka jeszcze, mimo tego, że koty są w bliskim kontakcie, więc widać, że ryzyko jest małe, natomiast ono nie jest zerowe - stwierdził prof. Pyrć, który radził, by myć ręce po kontakcie z chorym zwierzęciem i trzymać dystans, by "twarzą nie być bezpośrednio w okolicy jego pyszczka".

- Nie możemy też przesadzać, bo tak jak pokazuje doświadczenie, nie zdarzył się jeszcze przypadek transmisji na człowieka, natomiast to ryzyko nie jest zerowe - dodał.

Prof. Pyrć podkreślił też, że w Polsce nie stwierdzono obecności wirusa ptasiej grypy w drobiowym mięsie ze sklepów, ale należy to sprawdzić, bo nie można tego wykluczyć.

- Na całym świecie panuje ptasia grypa, na szczęście na razie wśród ptaków. Od dwóch lat mamy wśród tych zwierząt dosyć duży problem - mówił prof. Pyrć pytany o to czy mierzymy się obecnie z epidemią ptasiej grypy.

Ptasia grypa - czy ludzie mają się czego bać?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ochrona zdrowia
Do Europy dotarł niebezpieczny kleszcz wędrowny. Czy jest już w Polsce?
Ochrona zdrowia
Obturacyjny bezdech senny – choroba niedoceniana
Ochrona zdrowia
Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept
Ochrona zdrowia
Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Ochrona zdrowia
Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży