Wcześniej prezydent Francji, Emmanuel Macron, w rozmowie z "Le Parisien" zapowiedział, że będzie chciał "wkurzyć" niezaszczepionych Francuzów i skomplikować im życie na tyle, aby ostatecznie zdecydowali się na przyjęcie szczepionki.  

Głosowanie nastąpiło po dwóch dniach, jak pisze AFP, względnie spokojnej debaty w porównaniu do temperatury sporu w izbie niższej francuskiego parlamentu (Zgromadzenia Narodowego). 

Zgodnie z przyjętą przez Senat i Zgromadzenie Narodowe ustawą mieszkańcy Francji będą musieli przedstawiać zaświadczenie o tym, że są zaszczepieni na COVID-19, aby uzyskać dostęp do takich miejsc w przestrzeni publicznej jak bary, restauracje, obiekty kulturalne czy międzyregionalny transport publiczny. Dotychczas dostęp do takich miejsc miały też osoby, które legitymowały się negatywnym wynikiem testu na COVID-19.  

Czytaj więcej

Macron nadal chce "wkurzyć" niezaszczepionych. "Niektórzy robią ze swojej wolności motto"

Senatorowie i parlamentarzyści zasiadający w Zgromadzeniu Narodowym spotkają się w czwartek popołudniu, by uzgodnić ostateczną treść ustawy na posiedzeniu komisji wspólnej. Jeśli do porozumienia dojdzie ustawa będzie ostatecznie głosowana w Senacie (w czwartek) i Zgromadzenia Narodowego (w piątek). 

Jeśli izby się nie porozumieją, ustawa trafi do nich ponownie, a o jej ostatecznej treści zdecyduje Zgromadzenie Narodowe. 

249

Tylu senatorów zagłosowało za zamianą "paszportów zdrowotnych" w "paszporty szczepionkowe"

Francuski Senat wprowadził do projektu ustawy szereg poprawek, które idą wbrew intencjom francuskiego rządu. Zgodnie z poprawkami Senatu "paszporty szczepionkowe" mają być stosowane tylko wtedy, gdy liczba chorych na COVID-19 w szpitalach przekraczać będzie 10 tysięcy (obecnie wynosi blisko 24 tysiące). Po spadku liczby zakażonych w szpitalach poniżej 10 tysięcy, przepisy o "paszportach szczepionkowych" byłyby automatycznie zawieszane. 

Senat zawęził też stosowanie "paszportów szczepionkowych" do osób powyżej 18. roku życia. Dzieci w wieku 12-17 lat mogłyby nadal legitymować się negatywnym wynikiem testu na COVID-19 w celu uzyskania dostępu do miejsc publicznych.