Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu. Częściej po Modernie niż Pfizerze

Możliwość wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego jest czterokrotnie większe po przyjęciu szczepionki Moderny niż szczepionki Pfizer-BioNTech - wynika z duńskiego badania opublikowanego w "British Medical Journal".

Publikacja: 17.12.2021 13:42

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu. Częściej po Modernie niż Pfizerze

Foto: AFP

W badaniu, w którym wzięło udział prawie 85 proc. Duńczyków, czyli 4,9 mln osób w wieku 12 lat i starszych, sprawdzano związek między opartymi na mRNA szczepionkami przeciw COVID-19 a zapaleniem serca, znanym również jako zapalenie mięśnia sercowego.

Wcześniejsze badania z Izraela i Stanów Zjednoczonych wskazywały na zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia serca po zaszczepieniu szczepionkami opartymi na mRNA, opracowanymi przez firmy Pfizer-BioNTech i Moderna.

"Szczepienie szczepionką mRNA-1273 (szczepionka firmy Moderna) było związane ze znacznie zwiększonym ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego w populacji duńskiej" - stwierdzono w badaniu.

Czytaj więcej

Bolsonaro chce nazwiska urzędników zatwierdzających szczepionki, mimo gróźb śmierci

Jednocześnie, ogólne ryzyko zachorowania na zapalenie serca w wyniku zastosowania szczepionek, z których obie oparte są na technologii mRNA, było niskie, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez naukowców z duńskiego Statens Serum Institute.

"Częstotliwość wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego była około trzykrotnie do czterokrotnie wyższa w przypadku szczepionki mRNA-1273 (Moderna) niż w przypadku szczepionki BNT162b2 (Pfizer-BioNTech)" - poinformowali naukowcy.

Badacze znaleźli tylko 1 przypadek na 71 400 zaszczepionych szczepionką Pfizer-BioNTech i 1 przypadek na 23 800 zaszczepionych szczepionką Moderna. Większość z tych przypadków była łagodna.

Szczepionka firmy Pfizer-BioNTech była związana z wyższym ryzykiem wystąpienia zapalenia serca tylko wśród kobiet, co jest sprzeczne z wynikami badań z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

USA: Siedem milionów dawek szczepionki podanych dzieciom. Osiem przypadków zapalenia mięśnia sercowego

Autorzy stwierdzili, że rozbieżność tę można wyjaśnić średnim wiekiem zaszczepionej populacji, odstępem czasowym między pierwszą a drugą dawką lub tym, że mniej Duńczyków miało dodatni wynik testu na COVID-19.

- Nasze wyniki nie przysłaniają wielu korzyści, które wynikają z bycia zaszczepionym - powiedział autor badania Anders Hviid.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne