W Chinach w ciągu doby wykryto 23 objawowe, lokalne zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - wynika z oficjalnych danych podanych przez chińską Komisję Zdrowia Publicznego. Dzień wcześniej przypadków takich wykryto 50. Łącznie, od 17 października, w Chinach wykryto 270 lokalnych, objawowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (zakażenia bezobjawowe Chiny ujmują w osobnej statystyce).

Mimo, że liczba zakażeń wykrytych w związku z pojawiającymi się ogniskami jest niewielka biorąc pod uwagę, że kraj zamieszkuje 1,4 mld mieszkańców, władze Chin stosują politykę "zero COVID", zmierzając do całkowitego wygaszenia ognisk lokalnych zakażeń.

W mieście Heihe, w prowincji Heilongjiang, która graniczy z Rosją, wykryto w ciągu doby jedno lokalne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i trzy zakażenia bezobjawowe. Władze tego liczącego 1,3 mln mieszkańców miasta nakazały wstrzymanie aktywności gospodarczej na jego terenie z wyjątkiem branż, których działanie jest uważane za kluczowe.

Władze Chin stosują politykę "zero COVID", zmierzając do całkowitego wygaszenia ognisk lokalnych zakażeń.

W mieście wstrzymano ruch autobusów i taksówek. Mieszkańcy nie mogą opuszczać miasta bez ważnego powodu, zakazany jest też wjazd do miasta bez ważnego powodu. Wstrzymano też loty do miasta i ruch części pociągów.

Nie jest jasne jakie jest pochodzenie ogniska zakażeń w Heihe i czy jest ono powiązane z ogniskami w innych regionach.

Czytaj więcej

Chińscy naukowcy: 50 proc. szans że koronawirus pojawił się w USA we wrześniu 2019

Z kolei w mieście Jiamusi, w którym nie wykryto jeszcze żadnych zakażeń, wprowadzono stan alarmowy do 3 listopada. W mieście zmniejszono dopuszczalną liczebność zgromadzeń publicznych i wstrzymano wizyty w domach opieki oraz zakładach dla osób chorych psychicznie.

W miastach Jixi i Mudanjiang (również położonych w prowincji Heilongjiang) wprowadzono "przedwojenny" tryb czujności i monitorowania sytuacji mimo tego, że nie wykryto w nich w minionym tygodniu żadnego lokalnego zakażenia koronawirusem.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

W Chinach w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 76 proc. z 1,41 mld mieszkańców kraju.