USA: Uniwersytet zwolnił trenera drużyny futbolowej. Nie chciał się szczepić

Nick Rolovich, główny trener drużyny futbolowej Uniwersytetu Stanu Waszyngton, został zwolniony z pracy po odmowie zaszczepienia się przeciw COVID-19 - poinformowała uczelnia.

Publikacja: 19.10.2021 05:09

Nick Rolovich

Nick Rolovich

Foto: Bobak Ha'Eri, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

arb

Rolovich zarabiał 3,1 mln dolarów rocznie, co czyniło go najlepiej opłacanym pracownikiem stanowym w stanie Waszyngton. Został zwolniony w czasie, gdy w życie wchodzi wprowadzony przez władze stanu wymóg zaszczepienia się przeciw COVID-19 pracowników ochrony zdrowia oraz urzędników i innych pracowników zatrudnionych przez stan.

- To przygnębiający dzień dla naszego programu futbolowego - stwierdził przedstawiciel uczelni, Pat Chun. - Naszym priorytetem jest i będzie zdrowie i dobrostan młodych ludzi, którzy są członkami naszej drużyny - dodał. Oprócz Rolovicha zwolniono także czterech jego asystentów, którzy również nie chcieli zaszczepić się przeciw COVID-19.

Rektor uczelni, Kirk Schulz podkreślił, że 90 proc. pracowników uczelni i 97 proc. studentów zaszczepiło się przeciw koronawirusowi. Jak dodał jest dumny z wszystkich tych, którzy "dali przykład" i przyjęli szczepionkę.

3,1 mln

Tyle wynosiło (w dolarach) roczne wynagrozenie trenera Nicka Rolovicha

Rolovich, który prowadził uniwersytecką drużynę futbolową od poprzedniego sezonu, ubiegał się o prawo do zwolnienia z obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, ale uczelnia odrzuciła jego prośbę. Wcześniej, pytany o kwestię szczepienia przeciw COVID-19, mówił, że nie chce się szczepić "z przyczyn, które pozostawi dla siebie".  - Podejmując własne decyzje, szanuje każdego - w tym trenerów, członków sztabu i studentów-sportowców - którzy podejmują swoje własne decyzje ws. szczepienia przeciw COVID-19. Nie będę komentował swoich decyzji - mówił niedawno.

Rolovich został zatrudniony przez Uniwersytet Stanu Waszyngton w styczniu 2020 roku.

Czytaj więcej

Tropem Francji. Co może zachęcić Polaków do szczepień?
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują
Ochrona zdrowia
Groźny wirus Marburg dotarł do Niemiec? Są wyniki badań
Ochrona zdrowia
Groźna choroba zakaźna dotarła do Niemiec? Jej śmiertelność to 90 proc.