Reklama
Rozwiń

Światowy Dzień Wzroku: mamy epidemię krótkowzroczności

Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem. Sytuacja pogłębiła się w okresie pandemii. MEiN przeprowadzi pilotażowy program badań okulistycznych w szkołach.

Publikacja: 14.10.2021 18:32

Światowy Dzień Wzroku: mamy epidemię krótkowzroczności

Foto: Adobe stock

Blisko 3 mld ludzi na świecie cierpi z powodu słabego wzroku, nie mając tego świadomości lub dostępu do specjalistycznej pomocy, 2 mld ludzi musi korygować swój wzrok a jedno na sześcioro dzieci potrzebuje okularów – wynika z raportu opracowanego przez WHO. 

Badania przeprowadzone przez argentyńskich naukowców pokazują, że w okresie odosobnienia wady wzroku u dzieci postępowały szybciej niż przed pandemią. „Średnia roczna progresja dla prawego oka w 2019 roku wyniosła 0,44±0,52 D i wzrosła do 0,58±0,53 D w 2020 roku w okresie obejmującym zamknięcie w domu. To oznacza, że średnie roczne wskaźniki progresji podczas ścisłej pandemii odosobnienia domowego były szybsze niż w poprzednim roku, w przeciwieństwie do ogólnego spowolnienia progresji wraz z wiekiem dzieci” – dowodzą w opublikowanym przez siebie artykule.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc