Niektórzy urzędnicy izraelskiego resortu zdrowia, pracujący w wydziale epidemiologicznym Ministerstwa Zdrowia Izraela rekomendują komitetowi doradczemu ds. kontroli nad epidemią i szczepionek na COVID-19, by zaszczepieni szczepionką Pfizer/BioNTech "unikali forsownej aktywności fizycznej" tydzień po szczepieniu.

Dopuszczalne byłyby spacery, rozciąganie się, praca wykonywana na stojąco i prace domowe.

Jeśli rekomendacja ta zostanie przyjęta wówczas znajdzie się wśród wytycznych dla zaszczepionych przekazywanych im po szczepieniu przeciw COVID-19.

Z opublikowanych w środę wieczorem badań wynika, że dawka szczepionki Pfizer/BioNTech zwiększa ryzyko zapalenia serca, jednak - jak wynika z badań - zapalenie serca jako efekt uboczny szczepienia tą szczepionką przebiega zazwyczaj łagodnie. Ten efekt uboczny najczęściej jest obserwowany u młodych mężczyzn.

Z opublikowanych w środę wieczorem badań wynika, że dawka szczepionki Pfizer/BioNTech zwiększa ryzyko zapalenia serca

"Rekomendujemy, żeby wszyscy, zwłaszcza nastolatkowie i młodzi mężczyźni poniżej 30 roku życia, unikali forsownej aktywności fizycznej, takiej jak intensywne ćwiczenia, przez tydzień po pierwszej i drugiej dawce (szczepionki Pfizer/BioNTech" - tak brzmi rekomendacja, której treść poznał "Jerusalem Post".

W kontekście zawodowych sportowców urzędnicy rekomendują "zmniejszenie intensywności ćwiczeń".

Czytaj więcej

Szczepionka Moderny
Finlandia wstrzymuje szczepienie młodych szczepionką Moderny

W ostatnich dniach szczepienie młodych inną szczepionką opartą o technologię mRNA, czyli szczepionką koncernu Moderna, szczepić na COVID-19 młodych mężczyzn przestano w Finlandii i Szwecji, co ma być efektem badań przeprowadzonych w krajach nordyckich, z których wynika, że w tej grupie liczba przypadków zapalenia mięśnia serca po szczepionce Moderny jest wyższa, niż w innych grupach objętych programem szczepień.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ