W 22 z 29 objętych badaniem krajów średnia długość życia spadła w 2020 roku w porównaniu z 2019 rokiem o ponad sześć miesięcy. Ogólnie spadek średniej długości życia zanotowano w 27 z 29 krajów objętych badaniem.

W przypadku USA średnia długość życia mężczyzn w tym kraju spadła w 2020 roku, w porównaniu z rokiem 2019, o ponad dwa lata.

W 15 z 29 objętych badaniem krajów średnia długość życia mężczyzn spadła o ponad rok

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego podkreślają, że spadek średniej długości życia w krajach objętych badaniem jest - przede wszystkim - związany ze zgonami chorych na COVID-19. Na całym świecie po zakażeniu koronawirusem zmarło jak dotąd ok. 5 milionów osób.

- Fakt, że nasze wyniki wskazują na tak duży wpływ, jaki bezpośrednio wywarł COVID-19, pokazuje jak dewastująca była pandemia dla wielu krajów - mówi dr Ridhi Kashyap, współautorka badań, których wyniki opisano w "International Journal of Epidemiology".

Czytaj więcej

Afroamerykanie żyją najkrócej od stu lat

W większości badanych krajów średnia długość życia mężczyzn spadła bardziej niż średnia długość życia kobiet.

W 15 z 29 objętych badaniem krajów średnia długość życia mężczyzn spadła o ponad rok. W przypadku kobiet miało to miejsce w 11 krajach.

W USA wzrost śmiertelności zanotowano głównie wśród osób aktywnych zawodowo, poniżej 60. roku życia. W Europie największy wzrost śmiertelności zanotowano wśród osób powyżej 60. roku życia.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Dr Kashyap zaapelowała do władz krajów nieobjętych badaniem, aby udostępniły dane na temat śmiertelności na potrzeby dalszych badań.