Pośrednicy sprzedający te ubezpieczenia przeżywają oblężenie. Lekarze, którzy nie wykupili jeszcze ubezpieczenia OC, starają się teraz wypełnić ten obowiązek. Wielu medyków już po upływie terminu, do którego powinni wykupić te ubezpieczenia (12 czerwca), zwraca się do izb lekarskich z pytaniem, czy to konieczne.
– Najczęściej dowiadują się o konieczności posiadania nowej polisy, gdy o jej przedstawienie poprosi szpital, z którym mają podpisany kontrakt – mówi agent ubezpieczeniowy specjalizujący się w sprzedaży polis lekarzom.
[srodtytul]Stare ubezpieczenie też dobre[/srodtytul]
Naczelna Izba Lekarska stoi jednak na stanowisku, że często wystarczy dotychczasowe ubezpieczenie, wykupione dobrowolnie, zanim w przepisach znalazł się ten obowiązek. Pod warunkiem, że spełnia ono wymagania stawiane przez [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352997]rozporządzenie z 26 kwietnia 2010 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium RP (DzU nr 78, poz. 515)[/link].
W myśl tych przepisów, wszyscy lekarze i lekarze dentyści wykonujący zawód w zakładzie opieki zdrowotnej, w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej muszą od 12 czerwca, gdy to rozporządzenie weszło w życie, posiadać ubezpieczenie OC (ten obowiązek nie dotyczy lekarzy zatrudnionych wyłącznie na etacie, za których błędy odszkodowania płaci szpital). Ma ono obejmować pokrycie szkód wyrządzonych przez nich przy wykonywaniu czynności zawodowych.