Czytelnik zastanawia się, czy kierownik – ordynator kliniki – może w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci hospitalizowanych i leczonych w tej klinice nakazać lekarzowi kontynuację pracy po 24-godzinnym świadczeniu pracy, tj. po siedmiu godzinach pracy plus 17 godzinach dyżuru lub po 24-godzinnym dyżurze.
Powołuje się przy tym na pismo Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie skierowanego do dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego w Ministerstwie Zdrowia z 30 maja 2008 r.
Zgodnie z tym dokumentem na pytanie, co zrobić w przypadku konieczności pozostania lekarza w pracy po zakończonym dyżurze i podpisania listy obecności, udzielono odpowiedzi, że :„W obecnym brzmieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=184739]ustawa o zakładach opieki zdrowotnej[/link] nie przewiduje możliwości nieudzielenia pracownikowi przysługującego mu okresu odpoczynku bezpośrednio po zakończeniu pełnienia dyżuru medycznego.
Jednakże w przypadku, gdy po zakończeniu dyżuru medycznego dojdzie do niemożliwej do przewidzenia sytuacji nadzwyczajnej, o której mowa w art. 151 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link], wydaje się, że pracodawca będzie mógł zobowiązać pracownika do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, korzystając z przepisów k.p.”.
[srodtytul]Ustawa o ZOZ[/srodtytul]