Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia pakiet ustaw regulujących nowe zasady wykonywania zawodu przez 220 tys. pielęgniarek i położnych, a także wprowadzających zmiany w samorządzie tej grupy zawodowej.
Najistotniejsza dotyczy tego, że pielęgniarka lub położna, która popełni błąd w sztuce, będzie mogła zostać ukarana przez sąd pielęgniarski nie tylko upomnieniem, naganą czy ograniczeniem możliwości wykonywania zawodu (np. zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w szpitalach od roku do pięciu lat), ale także karą pieniężną w wysokości od 1 tys. do 10 tys. zł.
– Będziemy się starały, żeby finansowe kary za błędy w sztuce pielęgniarkom i położnym mógł wymierzać wyłącznie sąd powszechny. Jeśli nie uda się nam wywalczyć takich zmian, to będziemy zabiegać o to, by znacząco obniżyć ich wysokość, tak by były proporcjonalne do naszych możliwości finansowych i ryzyka związanego z wykonywaniem tego zawodu – zauważa Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
– Będziemy się starały namówić posłów podczas prac w Sejmie do takich zmian, by przepisy były dla nas sprawiedliwe.
Ponadto w myśl nowej ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych liczbę okręgowych izb (jest ich obecnie 45) oraz obszar ich działania ustali Naczelna Rada tego samorządu zawodowego.