Pacjenci atakują lekarzy

Wzrasta liczba przypadków agresji wobec personelu medycznego – wynika z danych policji.

Publikacja: 10.03.2013 19:22

Pacjenci atakują m.in. wtedy, gdy są pod wpływem alkoholu. Do takiej sytuacji doszło kilka dni temu w szpitalu specjalistycznym w Elblągu.

Pijany pacjent z urazem głowy przywieziony do szpitala karetką zaatakował obsługę medyczną. 64-letni Longin K. najpierw wywołał awanturę, następnie uderzył swoim obuwiem chirurga w plecy, a pielęgniarkę w głowę.

Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Cały czas ubliżał obsłudze medycznej, a na końcu próbował uciec. Został jednak zatrzymany przez kierowcę karetki, w zatrzymaniu pomagały także rodziny pacjentów z poczekalni. W końcu trafił do policyjnej celi. Miał 2 promile alkoholu. Nie był w stanie racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania.

– Mężczyzna odpowie za naruszenie nietykalności funkcjonariuszy publicznych oraz znieważenie – mówi Krzysztof Nowacki z elbląskiej policji. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Lekarz funkcjonariuszem

Z danych komendy głównej policji wynika, że wzrasta liczba przypadków ataków na funkcjonariuszy publicznych – a są nimi lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni w placówkach medycznych.

– Lekarz jest funkcjonariuszem publicznym, gdy np. wykonuje zadania zlecone przez NFZ w publicznej służbie zdrowia. Nie jest nim w czasie pracy w prywatnym gabinecie – precyzuje Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Za czynną napaść na lekarza w związku z pełnieniem funkcji publicznej grozi kara grzywny lub do trzech lat więzienia. Jeżeli napastnik używa niebezpiecznego narzędzia, np. noża, może mu grozić nawet do 10 lat więzienia.

W poprzednim roku policja miała 395 takich zgłoszeń, dla porównania rok wcześniej było ich 321. Najczęściej do ataków dochodziło w szpitalach, przeważnie na izbach przyjęć. Do poważnego incydentu doszło kilka miesięcy temu w szpitalu w Tomaszowie Maz. Grzegorz S., krewny jednego z pacjentów, wtargnął do gabinetu lekarskiego ordynatora oddziału ortopedycznego i rzucił się na lekarza z pięściami. Lekarz odniósł obrażenia głowy i twarzy, na chwilę stracił przytomność. Zatrzymany przez personel szpitala Grzegorz S. nie chciał podać przyczyn ataku. Jego sprawą zajmuje się teraz sąd.

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert do spraw medycznych z Uczelni Łazarskiego, zauważa, że na różne przejawy agresji najbardziej narażony jest personel izb przyjęć i oddziałów urazowych. – Trafiają tam ludzie z ciężkimi urazami. Niekiedy z bólu puszczają im nerwy, bywa też, że są pod wpływem alkoholu, co potęguje agresje – dodaje Jerzy Gryglewicz.

Napaść trzeba zgłosić

Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej, dodaje: – Od trzech lat Naczelna Izba Lekarska nawołuje lekarzy i lekarzy dentystów, aby zgłaszali przypadki agresji słownej i fizycznej, z którymi spotykają się w swoich miejscach pracy. I tak, coraz więcej mówi się głośno o przypadkach agresji w lekarskich gabinetach, na szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć. Dlatego też utworzono przy okręgowych izbach lekarskich oraz w Naczelnej Izbie Lekarskiej instytucję Rzecznika Praw Lekarzy.

Każdy lekarz, który został ofiarą agresji, może zwrócić się o pomoc na terenie swojej izby. Rzecznicy organizują pomoc prawną w zakresie ochrony ich dóbr osobistych, a zdarza się, że i pomoc materialną, np. kiedy lekarz został bardzo pobity i sam stał się pacjentem, co skutkowało, że nie wykonywał zawodu i został bez środków do życia.

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej personel medyczny za pośrednictwem systemu „Monitorowanie agresji w ochronie zdrowia" może zgłaszać przejawy agresji w miejscach pracy. Aby zgłoszenia były bardziej wiarygodne, mogą ich dokonywać osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej. Zgłoszenia mogą być anonimowe.

W ciągu ostatnich trzech lat system Monitorowania Agresji w Ochronie Służby Zdrowia odnotował 94 zgłoszenia. W 2010 r. było ich 7, 2011 – 55, a w zeszłym roku – 42.

Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty