Prototyp takiej kończyny nazwali LOPES (Lower-extremity Powered ExoSkeleton). Uczą pacjentów po udarze, jak efektywnie z mechanicznych nóg korzystać. Trwają także badania nad wykorzystaniem urządzenia do przywrócenia możliwości chodzenia chorym z uszkodzeniami rdzenia kręgowego.
Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłym roku będą mogli zaproponować w pełni funkcjonalne urządzenia centrom rehabilitacji na całym świecie.
Specjaliści z Universiteit Twente w Enschede w Holandii nad konstrukcją mechanicznych „nóg” pracują od lat. Nie są one samodzielnym robotem, który może chodzić, ale służą do rehabilitacji, wspomagają ruch pacjenta podczas ćwiczeń na ruchomej bieżni.
LOPES może wspomagać chodzenie w całości, lub tylko pewne elementy, lub np. jedną kończynę. Maszyna może także wykryć, co pacjent robi źle.
— Na przykład, niektórzy ludzie nie są w stanie prawidłowo podnieść stopy — tłumaczy dr Edwin van Asseldonk, jeden ze specjalistów zaangażowanych w prace projektowe. — Urządzenie jest w stanie taką sytuację wykryć. Porównuje ruch pacjenta z wzorcem a następnie wywiera siły w takim kierunku, aby pomóc choremu.