Robot ma kilka zalet w stosunku do maszyn z częściami sztywnymi, w których zakres ruchów jest ograniczony i zazwyczaj mają trudności z poruszaniem się w trudnym terenie. Inspirowana morskimi organizmami konstrukcja jest zbudowana z miękkiego materiału — elastomeru, a ruch jest wykonywany za pomocą sprężonego powietrza.

W powłoce z elastomeru jest szereg komór, które wypełniając się powietrzem jak balony i w ten sposób umożliwiają ruch. Pneumatycznie napędzany robot może chodzić na różne sposoby, a jego kończyny są w stanie poruszać się płynnie — przekonują naukowcy na łamach magazynu naukowego „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Zespół wykonał robota w ramach eksperymentu budowy maszyny, która potrafiłaby się wcisnąć się pod szklaną płytkę zawieszono zaledwie 2 cm od podłoża w czasie krótszym niż minuta, wykonując przy tym kombinację skoordynowanych ruchów.

Miękkie roboty są bardziej odporne na uszkodzenia niż te tradycyjne — uważają konstruktorzy. Przyznają jednak, że istnieje zagrożenie dla „skóry” miękkich robotów. Jest podatna na przebicie, tak jak opona samochodowa.