Skonstruowanie androida wyposażonego w funkcję uczenia się zapowiada zespół prof. Franka van der Velde z Uniwersytetu Twente w Enschede.
Inżynierowie chcą w tę nową możliwość wyposażyć robota iCub. To maszyna skonstruowana przez zespół Włoskiego Instytutu Technologicznego przy wydatnej pomocy zespołów uniwersyteckich z całej Europy. W lwiej części finansowanie jej budowy zapewniła Komisja Europejska.
– Zastosowanie wiedzy na temat ludzkiego poznania powinno również oznaczać, że robot uczy się na podstawie swoich doświadczeń i działań – powiedział prof. van der Velde. – Oto prosty przykład: kiedy robot podczas nalewania kawy do filiżanki rozleje ją, powinien się nauczyć, jak następnym razem nalać dokładnie tyle płynu, ile należy.
Celny łucznik
Granica między ludźmi a robotami zacznie się powoli zacierać. Przez lata naukowcy prowadzili eksperymenty z psychologii poznawczej i badania mózgu. Pozwoliły one na zgromadzenie sporej wiedzy na temat języka, pamięci, zdolności poruszania się i postrzegania przez ludzi. Teraz tę wiedzę wykorzystują cybernetycy do budowy inteligentnych maszyn. Pozwalają im na to m.in. najnowsze zdobycze elektroniki.
Robot iCub pracuje pod kontrolą ogólnodostępnego oprogramowania. O przeznaczeniu robota do eksperymentów w dziedzinie poznania i uczenia się stanowi jego nazwa „iCub”. Pochodzi od angielskiego skrótowca terminu „Cognitive Universal Body”.