Trójka sparaliżowanych uczestników projektu Walk Again Project 12 czerwca w São Paulo na oczach całego świata ma spacerować i kopać piłkę. Umożliwi to zrobotyzowany zewnętrzny szkielet sterowany myślą.
Prace nad konstrukcją urządzenia wyposażonego w system siłowników i sztuczną inteligencję trwają od ponad 12 lat. Międzynarodowym zespołem specjalistów kieruje prof. Miguel Nicolelis z Duke University.
W 1999 roku prof. Nicolelis przedstawił wyniki eksperymentu, w którym udowadniał, że mózg szczura jest w stanie sterować robotem. Ale dopiero po udanych badaniach na małpach w 2002 roku zespół rozpoczął pracę nad podobnym urządzeniem dla sparaliżowanych ludzi.
W 2006 r. do zespołu dołączył prof. Gordon Cheng, założyciel Instytutu Systemów Poznawczych Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Dziś w projekcie uczestniczy ponad 100 specjalistów.
– Naszym głównym celem jest pokazanie, że interfejs mózg – maszyna jest kluczem do rehabilitacji – powiedział Nicolelis. – Chodzenie to dopiero początek, ale technologia ta, tworząc bezpośrednie połączenie między mózgiem i robotem, w przyszłości umożliwi ruch kończyn górnych, a także pomoże pacjentom odzyskać mowę.