Aktualizacja: 07.05.2015 20:35 Publikacja: 07.05.2015 20:21
Sieci społecznościowe starannie dobierają dla nas treści – muszą być zgodne z naszymi poglądami
Foto: AFP
Czy takie sieci jak Facebook czy Google+ ograniczają nasz dostęp do informacji niezgodnych z naszymi przekonaniami? A jeśli tak, to czy takie działanie nie ogranicza swobody dyskusji – szczególnie istotnej w kwestiach dyskusji światopoglądowej i demokratycznych wyborów?
Sprawa kształtowania postaw przez sieci społecznościowe jest na tyle poważnym zjawiskiem, że postanowili się nią zająć naukowcy. W dzisiejszym wydaniu prestiżowego „Science" troje specjalistów opisuje analizę zachowań ponad 10 mln użytkowników Facebooka obserwowanych od lipca 2014 roku do stycznia 2015 roku. Informacje o nich oczywiście pozbawiono szczegółów pozwalających zidentyfikować konkretne osoby.
„Obfitość treści w internecie daje użytkownikom ogromne możliwości wyboru, przesuwając funkcję decydowania o tym, co widzimy – z tradycyjnych redakcji ku sieciom społecznościowym i ich algorytmom sortowania informacji" – piszą w „Science" Eytan Bakshy, Solomon Messig i Lada Adamic. „To zmieniające się środowisko doprowadziło do sytuacji, którą niektórzy porównują do komory bezechowej – do użytkowników docierają tylko informacje od ludzi o takich samych poglądach i zainteresowaniach. Określane jest to również jako »bąbel informacyjny« – treści są wybierane przez algorytmy komputerowe na podstawie tego, co oglądaliśmy wcześniej".
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z prof. Pawłem Poszytkiem, ekspertem zajm...
DeepSeek, Alibaba i inni. Jak chińska rewolucja w AI wpłynie na przyszłość technologii, biznesu i globalnej rywa...
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostan...
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty...
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierd...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas