Na co dzień miejsce to służy do testowania obiektów budowlanych i konstrukcyjnych, między innymi wysokich budynków, mostów, stadionów, hal sportowych narażonych na oddziaływanie wiatru.
Dla naukowców z Politechniki Krakowskiej współpraca ze sportowcami jest interesującym wyzwaniem. Na jej potrzeby w laboratorium aerodynamicznym trzeba było przygotować specjalne stanowiska badawcze i tor pomiarowy.
- Celem badań był pomiar siły oporu aerodynamicznego narciarza i snowboardzisty, tak aby maksymalnie zmniejszyć współczynnik oporu dynamicznego podczas zjazdu. Chodziło o znalezienie optymalnej pozycji zjazdowej, przy której siła oporu działająca na ciało sportowców jest możliwie najmniejsza — wyjaśnia kierownik zespołu badawczego prof. Andrzej Flaga.
Naukowcy badali pozycję narciarza w czasie zjazdu, rozstaw nóg, ułożenie kręgosłupa, położenie rąk, w jaki sposób sprzęt — kombinezon, kask, kijki — wpływają na prędkość zjazdu.
- Dzięki naszym badaniom udało się wskazać takie pozycje i ulepszenia w sprzęcie sportowców, przy których siła oporu aerodynamicznego znacząco spada. W przypadku Jędrzeja Dobrowolskiego zaproponowane przez nas modyfikacje mogłyby zredukować siłę oporu podczas zjazdu aż o 20 proc. To bardzo dobry wynik — uważa Piotr Krajewski z zespołu badawczego.