Badacze z UNAM nazwali trzywarstwową maskę SakCu - Sak oznacza srebro w języku Majów, z kolei Cu to chemiczny symbol miedzi.

W ramach testowania maski, badacze pobrali cząsteczki koronawirusa SARS-CoV-2 wydzielane przez osoby chorujące na COVID-19 i umieścili je na srebrno-miedzianej folii umieszczonej w polipropylenie.

UNAM informuje, że w przypadku dużej koncentracji cząsteczek koronawirusa, znikały one w ponad 80 procentach w ciągu ośmiu godzin. Gdy koncentracja była mała - już po dwóch godzinach nie byli w stanie wykryć RNA koronawirusa.

"W kontakcie z srebrno-miedzianą nanopowłoką, otoczka wirusa SARS-CoV-2 zostaje uszkodzona i dochodzi do uszkodzenia jego RNA" - pisze gazeta uniwersytetu. "W efekcie, nawet gdy SakCu jest przechowywana niewłaściwie, nie będzie to problemem, ponieważ nie będzie skażona" - czytamy.

Maska stworzona przez badaczy Meksyku może być wykorzystywana wielokrotnie. Maskę można wyprać nawet 10 razy - i nie traci ona w tym czasie swoich wirusobójczych właściwości.

UNAM jest w stanie produkować ok. 200 takich masek dziennie.