Rusza projekt Earth BioGenome. Drugi lot na Księżyc

W rozpoczętym właśnie projekcie Earth BioGenome naukowcy zamierzają rozszyfrować genomy 1,5 miliona organizmów żyjących na Ziemi: roślin, zwierząt i grzybów.

Aktualizacja: 02.11.2018 20:45 Publikacja: 02.11.2018 20:06

Rusza projekt Earth BioGenome. Drugi lot na Księżyc

Foto: Stock Adobe

amk

Grupa naukowców swoje plany ujawniła w ubiegłym roku. W ciągu dekady zamierzają rozszyfrować genomy wszystkich znanych gatunków roślin i zwierząt.

W tym celu badaniem genomów 1,5 miliona gatunków zajmie się kilkadziesiąt instytucji naukowych na całym świecie. Koszt tego projektu to około 4,7 miliarda dolarów.

Earth BioGenome Project (EBP) będzie koordynowany przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Zamysł rozpracowania genomów wszystkich organizmów na Ziemi jest porównywany z takim osiągnięciem w historii ludzkości, jakim był lot na Księżyc.

Obecnie naukowcy rozszyfrowali genomy około 3,5 tys. gatunków roślin i zwierząt. To mniej więcej 0,2 proc.  wszystkich istniejących.

Poszczególne instytucje naukowe w różnych państwach będą miały swój udział w projekcie EBP.  Brytyjski Wellcome Trust Sanger Institute (WTSI) planuje genetyczną analizę  66 000 miejscowych gatunków. Chiny zadeklarowały zmapowanie 10 tysięcy, a Stany Zjednoczone - kilkudziesięciu tysięcy gatunków kręgowców.

Celem projektu jest dostarczenie cennych danych, które można będzie wykorzystać do tworzenia nowych leków, spowolnienia procesu starzenia się czy tworzenia biomateriałów, ale także do opracowania działań ochronnych wobec gatunków zagrożonych.

Prace nad projektem ruszyły w czwartek w Wielkiej Brytanii. Do badań  sukcesywnie będą dołączać instytucje naukowe z kolejnych krajów.

- Sekwencjonowanie genomów życia planety ujawni aspekty ewolucji, o których nawet nie marzyliśmy - powiedział Tim Littlewood, kierownik działu nauk przyrodniczych w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji