Technologia, która to umożliwia, została opracowana przez naukowców z Georgia Institute of Technology (Georgia Tech) w Atlancie. Polega na drukowaniu odpowiedniego polimeru bezpośrednio na układ elektryczny. Powstająca w ten sposób „kartka" może być ekranem telewizora czy komputera lub baterią słoneczną.
– Polimery, których użyliśmy, są tanie, przyjazne dla środowiska i pozwalają na zastosowanie istniejących sposobów masowej produkcji – powiedział prof. Bernard Kippelen, dyrektor Center for Organic Photonics and Electronics (COPE) Georgia Tech.
Zbyt aktywne metale
Technologia została sprawdzona w praktyce – naukowcy z Georgia Tech zbudowali ogniwa słoneczne i organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED). Diody te znamy od kilku lat, są stosowane w telewizorach i wyświetlaczach telefonów komórkowych.
Pomysł wykorzystania diod OLED narodził się w laboratoriach Kodaka już w latach 70. Jednak do zastosowania w monitorach na skalę przemysłową pomysł musiał poczekać do 2009 roku.
Panel OLED składa się z warstwy organicznych materiałów luminescencyjnych, umieszczonych pomiędzy anodą i katodą. Emitują światło, gdy pojawi się prąd. Ekran składa się z tysięcy maleńkich diod ułożonych w rzędy pionowe i poziome.