Jak płacić ryczałt, by uniknąć sporu

Ryczałt to nie tylko najprostsza, ale też ryzykowna forma rozliczania najmu. Ten, kto wynajmuje więcej nieruchomości, może być uznany za przedsiębiorcę.

Aktualizacja: 14.08.2018 19:25 Publikacja: 14.08.2018 14:46

Jak płacić ryczałt, by uniknąć sporu

Foto: 123RF

Płacenie ryczałtu od najmu według stawek 8,5 i 12,5 proc. to bardzo popularna forma rozliczenia. Niestety rośnie liczba sporów, w których fiskus kwestionuje ryczałt, gdyż uznaje, że najem spełnia warunki działalności gospodarczej. A przedsiębiorca nie może płacić ryczałtu, bo zabraniają tego przepisy. Uproszczona forma działalności jest zarezerwowana dla najmu prywatnego, prowadzonego poza działalnością gospodarczą.

Mimo iż przepisy dotyczące ryczałtu nie przewidują ograniczeń ani w liczbie lokali, ani w kwocie przychodów z najmu, to organy podatkowe interpretują je restrykcyjnie. Często uznają, że najem większej liczby nieruchomości to działalność gospodarcza, gdyż stopień jej skomplikowania wskazuje na wykonywanie jej w sposób zorganizowany i ciągły.

Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy – od jakiej liczby wynajmowanych nieruchomości - zaczyna się działalność gospodarcza. Organy podatkowe odpowiadają zwykle, że decyduje o tym całokształt okoliczności faktycznych.

Czytaj też: Jak rozliczyć najem

Interpretacje podatkowe też nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Przykład?

W interpretacji z 13 września (nr 0114-KDIP3-1.4011.246. 2017.1.KS1) Krajowa Informacja Skarbowa nie zgodziła się na rozliczenie ryczałtem najmu trzech nieruchomości. Celem interpretacji było rozstrzygnięcie, do jakiego źródła należy zakwalifikować dochody z najmu: najem i dzierżawa (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) czy pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). W tym drugim przypadku nie można płacić ryczałtu. Zaś w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Skarbówka uznała, że skala najmu trzech mieszkań oraz podejmowanie zaplanowanych i zorganizowanych czynności świadczy o prowadzeniu działalności gospodarczej, co wyklucza ryczałt.

W innej interpretacji z 31 października (0111-KDIB1-1.4011.191.2017.1.BS) zgodziła się jednak na rozliczenie ryczałtem najmu sześciu mieszkań. Sprawa dotyczyła małżonków, którzy chcą kupić właśnie tyle lokali wraz z czterema miejscami garażowymi. Napisali, że chcą prowadzić najem długoterminowy, poza działalnością gospodarczą i wyłącznie we własnym zakresie, czyli bez udziału agencji pośrednictwa.

Fiskus uznał, że ustawa o PIT nie reguluje liczby lokali, które mogą być przedmiotem najmu prywatnego. Jeśli najem nie będzie odbywać się w warunkach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, to wnioskodawca może zakwalifikować przychody do odrębnego źródła, jakim jest najem i dzierżawa (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Może wybrać rozliczenie na zasadach ogólnych lub ryczałtem.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego