fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Stawka ryczałtu od najmu trzech mieszkań - interpretacja podatkowa

123RF
Przychód z najmu trzech mieszkań jest opodatkowany stawką 8,5 proc. do limitu 100 tys. zł. Powyżej obowiązuje stawka 12,5 proc.

Krajowa Informacja Skarbowa wydała pierwszą po zmianie przepisów interpretację dotyczącą rozliczenia najmu nieruchomości. Z pytaniem o to zwrócił się mężczyzna, który jest właścicielem i wynajmuje trzy mieszkania, w tym jedno na cele firmowe. Dotychczas rozliczał się na zasadach ogólnych, ale w 2018 r. chciałby płacić ryczałt. Zaznaczył, że wynajem nie odbywa się w działalności gospodarczej, nie zamierza też nawiązywać współpracy z wyspecjalizowanymi firmami organizującymi najem.

Dyrektor KIS zgodził się, że przychody uzyskiwane przez wnioskodawcę należy zakwalifikować do źródła, jakim jest najem prywatny (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Nie jest to działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3). A to oznacza, że podatnik może wybrać rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem zastosowania tej formy jest złożenie w urzędzie skarbowym pisemnego oświadczenia do 20 stycznia roku podatkowego.

„Liczba wynajmowanych lokali nie jest przesłanką bezwzględnie przesądzającą o kwalifikacji przychodów z najmu do określonego źródła" – czytamy w interpretacji.

Od 1 stycznia 2018 r. art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o ryczałcie stanowi, że stawka od najmu wynosi 8,5 proc. przychodów, ale do kwoty 100 tys. zł. Od nadwyżki ponad tę kwotę płaci się stawkę 12,5 proc.

numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 420.2017.2.WM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA