Sąd Apelacyjny w Łodzi przesądził, że wspólnota mieszkaniowa może ustalić sposób korzystania z miejsc postojowych na wolnym powietrzu. Przeciwko temu protestował jeden z właścicieli. Nie podobała się mu uchwała wspólnoty podjęta w tej sprawie.
Wynikało z niej, że sześć miejsc parkingowych przeznacza dla gości odwiedzających mieszkańców oraz do czasowego stawiania kontenerów na odpady budowlane dla remontujących mieszkania. Jednocześnie uchwała przewidywała, że te miejsca nie są przeznaczone do stałego parkowania przez mieszkańców.
Czytaj także: Miejsca parkingowe nie muszą być na działce inwestora - wyrok NSA
Osoba, która zaskarżyła uchwałę, nie wykupiła miejsca postojowego w garażu podziemnym, bo nie dostała na nie kredytu w banku. Parkowała więc na stałe na jednym z tych sześciu miejsc. Podjęta uchwała nie była więc jej na rękę. Uznała, że zakaz narusza jej prawa. Płaci przecież na utrzymanie nieruchomości, a nie może z niej korzystać m.in. poprzez parkowanie samochodu.
Mężczyzna wniósł pozew i wygrał. Sąd Okręgowy w Łodzi doszedł do wniosku, że uchwała naruszała jego uzasadnione interesy. Jest też sprzeczna z art. 12 ustawy o własności lokali. Każdy właściciel lokalu może bowiem swobodnie współkorzystać z części wspólnej i żaden inny właściciel nie powinien mu tego ograniczać.