Jedna ze wspólnot mieszkaniowych w Warszawie podjęła uchwałę, w której zobowiązała zarząd do nieudzielania zgody w przypadku wystąpienia właścicieli lokali użytkowych z wnioskiem o zgodę na sprzedaż alkoholu. W uchwale wskazano też, że w przypadku prowadzenia przez właścicieli lokali użytkowych lub ich najemców działalności uciążliwej dla właścicieli lokali mieszkalnych, wspólnota może dla nich ustalić w trybie uchwały zwiększenie obciążania z tytułu utrzymania nieruchomości części wspólnej, jeżeli jest to uzasadnione sposobem korzystania z tych lokali. Do sądu o uchylenie tej uchwały zwrócił się właściciel jednego z lokali użytkowych.
Czytaj także: Kiedy wspólnota mieszkaniowa może zakazać handlu alkoholem
Czynność przekraczająca zwykły zarząd
Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał mu rację, ale tylko w zakresie zobowiązania zarządu wspólnoty do nieudzielania zgody na sprzedaż alkoholu.
Przypomniano, iż zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej. Tymczasem sąd nie miał wątpliwości, że decyzja w przedmiocie wyrażenia zgody na sprzedaż alkoholu w budynku wielorodzinnym, która jest niezbędna do uzyskania przez określony podmiot w drodze administracyjnej koncesji na sprzedaż alkoholu, stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd.
– W takiej sytuacji decyzja dotycząca wyrażenia zgody na sprzedaż alkoholu powinna zostać podjęta w formie uchwały przez właścicieli lokali (wspólnotę mieszkaniową) w każdej indywidualnej, konkretnej sprawie po wystąpieniu z wnioskiem o wyrażenie takiej zgody przez określoną osobę – wskazał Sąd Okręgowy w Warszawie. Podkreślił, że wspólnota mieszkaniowa swoich uprawnień nie może scedować w sposób generalny na zarząd albowiem jedynie ogół właścicieli w uchwale może wyrazić zgodę na dokonanie przez zarząd określonej czynności w konkretnej sprawie.