Na miejscu wkrótce rozpoczną się prace budowlane prowadzone przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i FM Aldentro. Autorem projektu architektonicznego pawilonu jest pracownia WXCA, która zwyciężyła w otwartym konkursie. Wcześniej ci sami architekci zaplanowali m.in. bulwary warszawskie i Muzeum Historii Polski.

– Zwycięska praca w najpełniejszy sposób odzwierciedla założenia konkursowe – mówi Henryk Łaguna, architekt, sędzia konkursowy SARP. – Zaproponowana elegancka, czytelna i bardzo plastyczna forma będzie łatwo rozpoznawalna i wyróżni Pawilon Polski w przestrzeni wystawy Expo 2020.

Do budowy polskiego pawilonu na działce o powierzchni 1876 mkw. wykorzystane zostaną tradycyjne materiały, w szczególności drewno i jego pochodne. Jak podaje pracownia WXCA, otwarta, rozszerzająca się ku górze modułowa konstrukcja ma robić wrażenie już od wejścia. Goście będą częstowani świeżym chlebem, na miejscu powstanie w tym celu mała piekarenka. W bardzo nowoczesnym pawilonie motywem przewodnim będzie bogactwo polskiej przyrody, jej symbolem są wędrujące ptaki, takie jak bocian.

– Pawilon będzie nie tylko atrakcyjnym opakowaniem dla interesującej ekspozycji wewnętrznej, ale również samoistnym nośnikiem promocyjnym wielu wywodzących się z Polski nowoczesnych technologii – mówił po ogłoszeniu zwycięskiego projektu Tomasz Pisula, ówczesny prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Pierwsza w historii światowa wystawa Expo organizowana w kraju arabskim pod hasłem: „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość", rozpocznie się 20 października 2020 roku i potrwa do 10 kwietnia 2021 r. Do Dubaju przyjadą reprezentanci 192 krajów. Spodziewana liczba gości może przekroczyć 25 mln. Koszt budowy Pawilonu Polskiego ma sięgnąć ok. 40 mln zł.