Nie wszyscy dotychczasowi użytkownicy wieczyści, którzy nabyli własność gruntu 1 stycznia 2019 roku, otrzymali już zaświadczenia potwierdzające przekształcenie. Gminy nie zdążyły ich wystawić, choć ustawa określiła im na to 12-miesięczny termin. Tymczasem bez zaświadczenia nie można wnieść jednorazowej opłaty za przekształcenie i skorzystać przy tym z maksymalnej bonifikaty (w niektórych gminach sięgającej nawet 99 proc.). Osoby, które otrzymają zaświadczenia dopiero w 2020 r. obawiają się, że stracą prawo do bonifikaty, gdyż przepisy przewidywały, że opłatę należną za rok 2019 wnosi się w terminie do 29 lutego 2020 r. Resort rozwoju uspokajał jednak, że termin wydania zaświadczenia nie będzie miał wpływu na prawo do bonifikaty. I odpowiedział na pytania obywateli w tej sprawie.
31 grudnia 2019 r. upłynął termin do wydania przez organ zaświadczenia. Czy powinienem podejmować jakiekolwiek działania?
Przekształcenie następuje z mocy prawa, co oznacza, że dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, stali się ich właścicielami bez konieczności podejmowania jakichkolwiek czynności. Mimo, że upłynął 12-miesięczny termin do potwierdzenia faktu uwłaszczenia, organ nadal zobowiązany jest do wydawania zaległych zaświadczeń. Będą one miały pełną moc prawną.
W jaki sposób mogę upewnić się, że stałem się właścicielem gruntu?
W niektórych miastach (np. w Warszawie) mieszkańcy mogą skorzystać z wykazów lub wyszukiwarek nieruchomości. Mogą tam sprawdzić, które nieruchomości zostały objęte uwłaszczeniem. Warto również zajrzeć w tym celu do księgi wieczystej nieruchomości i sprawdzić treść wpisów w dziale II. Można to zrobić bezpłatnie w serwisie udostępnionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl). W przypadku, gdy istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że staliśmy się właścicielami gruntu, możemy wystąpić do organu o przyspieszenie wydania zaświadczenia.