Senatorowie zajęli się poprawką do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (autorem projektu jest rząd), która dawałaby spółdzielcom taką szansę. Niestety, nie zyskała ona poparcia większości Senatu.
Chodzi o to, że w wielu budynkach spółdzielczych mieszkania należą do osób, które je wykupiły. Jednocześnie zostały współużytkownikami wieczystymi gruntów, na których te budynki stoją.
Większość miast, by zachęcić gminy do przekształcania użytkowania wieczystego we własność, daje im wysokie bonifikaty na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. W Poznaniu wynoszą one np. 95 proc.wartości rynkowej gruntu. Ale ta sama ustawa nie daje prawa miastom (lub innym gminom) do przyznawania podobnych bonifikat prywatnym właścicielom mieszkań w budynkach spółdzielczych.
- Teraz władze spółdzielni, kiedy chcą przekształcić prawo użytkowania gruntu we własność, muszą uzyskać na to zgodę właścicieli lokali. To mało prawdopodobne - mówi senator Adam Biela, autor tej propozycji. -Musieliby oni bowiem zapłacić cenę rynkową za swój udział we własności. Dlatego właśnie chcemy przyznać prawo radom gmin (miast) do udzielania bonifikat także właścicielom lokali w budynkach spółdzielczych - wyjaśnia.
- Wykup gruntu na własność to dobre rozwiązanie - uważa Michał Tokłowicz, wiceprezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Proponujemy osobom, które wykupiły lokale, by skorzystały z możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego w odrębną własność. Na razie nie chcą się zgodzić. Takie bonifikaty byłyby dla nich dobrą zachętą.