Nasza spółdzielnia zażądała opłat za windę od lokatorów mieszkających na parterze. Odwoływaliśmy się od tej decyzji, podkreślając, że automatyczne zastosowanie zasady równego podziału kosztów eksploatacji dźwigu okazuje się niesprawiedliwe. W odpowiedzi otrzymaliśmy wyjaśnienie, w którym zarząd odwołuje się do zewnętrznych, legislacyjnych ustaleń i traktuje sprawę jako ostatecznie ustaloną. Możemy przeczytać, że: "Pod pojęciem nieruchomości wspólnej zgodnie z art. 3 ust. 2 z dn. 24 czerwca 1994 r. o własności lokali należy rozumieć grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu. Dźwig osobowy jest zaliczany do urządzeń służących wszystkim mieszkańcom niezależnie od położenia lokalu, który zajmują". Co możemy w tej sprawie zrobić?
(nazwisko znane redakcji)
Odpowiada Krzysztof Dziewior z Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego
- Organy samorządowe spółdzielni, podejmując decyzję o pokrywaniu kosztów eksploatacji danej nieruchomości, kierują się występującym w ustawie o własności lokali pojęciem nieruchomości wspólnej, do której niewątpliwie należy zaliczyć między innymi dźwigi osobowe. Członek spółdzielni zgodnie z zapisem art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest zobowiązany uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem danej nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale.
Naturalną jednostką rozliczeniową w spółdzielni jest powierzchnia zajmowanego lokalu, a w przypadku, gdy z nieruchomości wyodrębni się lokal własnościowy, właściciel będzie zobowiązany pokrywać wydatki nieruchomości w wysokości odpowiadającej jego udziałowi w tejże nieruchomości. Próba innego rozwiązania tego problemu jest niezgodna z podstawowymi zadaniami pokrywania kosztów powstających w nieruchomości i w konsekwencji może skutkować zaskarżeniem do sądu innego podziału kosztów.