Zanim weźmiemy działkę w użytkowanie wieczyste, najpierw musimy zapłacić od 15 do 25 proc. jej wartości. Co roku dokonujemy również kolejnych opłat sięgających kilku procent, zależnie od przeznaczenia działki.
– Jeżeli nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste na więcej niż jeden cel, stawkę procentową opłaty rocznej przyjmuje się dla tego celu, który w umowie o oddanie w użytkowanie wieczyste został określony jako podstawowy – wyjaśnia Bartosz Dębski z kancelarii prawnej Magnusson. Opłat rocznych należy dokonywać do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok.
Te stawki nie są jednak sztywne i mogą ulec zmianie nie tylko podczas naszego użytkowania nieruchomości, lecz zanim jeszcze podpiszemy umowę. Bowiem na przykład opłata roczna z tytułu użytkowania gruntu należącego do Skarbu Państwa wynosi 3 proc. jej wartości, ale wojewoda ma prawo podwyższyć tę stawkę. I z tym, niestety, musimy się liczyć.
– Opłaty zmienią się również, gdy zmianie ulegnie sposób korzystania z działki czy budynku – zauważa Bartosz Dębski.
Ponadto opłatę jednorazową oraz roczną za nieruchomości gruntowe, za które rocznie ustawowo płacimy 3 proc. wartości, obniża się o 50 proc., jeśli figurują w rejestrze zabytków. Za zgodą wojewody, rady lub sejmiku bonifikata ta może być dodatkowo podwyższona lub obniżona.