Odpowiada Elżbieta Dragun, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, oddział Wrocław

– Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903) właściciele lokali ponoszą koszty utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną. Do kosztów zarządu należy m.in. remont części wspólnych.

Zasadą jest, że koszty te właściciele ponoszą w stosunku do posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej. Wielkość udziałów jest określona w umowie nabycia lokalu lub ustalona odrębnie.

Właściciele mogą ewentualnie ustalić inny podział kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, szczególnie jeżeli w skład nieruchomości wchodzą lokale użytkowe, wymaga to jednak uchwały właścicieli.

Odmienny od ustawowego sposób ponoszenia kosztów powinien być uzasadniony okolicznościami. W przypadku remontu klatki schodowej takim uzasadnieniem mogłoby być np. prowadzenie działalności gospodarczej przez jednego z właścicieli mieszkających tam i wynikające z tego znaczne brudzenie klatki przez jego klientów. Natomiast niełatwo byłoby znaleźć uzasadnienie dla uchwalenia podziału kosztów „po równo”, ale trudno to ocenić bez dokładnej znajomości stanu faktycznego.