Uważam, że powinna oddać pieniądze nie tylko za ów metr, ale także wieloletnie nadpłaty z tego tytułu. Ogrzewanie, i koszty eksploatacji są liczone od metra. Drugi problem dotyczy samego wykupu spółdzielczych mieszkań. Wyłożyłem na to spore pieniądze. Teraz inni mają możliwość otrzymania własności mieszkania za grosze. Tacy jak ja – w ramach rekompensaty – mieli być zwolnieni z wpłat na fundusz remontowy. Tymczasem moja spółdzielnia wciąż te opłaty pobiera. Czy obie te kwestie nie powinny być uregulowane w specjalnych przepisach? Czy spółdzielnia może sama decydować o takich sprawach? Czy mogę podać sprawę do sądu i czy mam szanse na wygranie?
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Odpowiada Krzysztof Dziewior, Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego
– Do poruszonego przez pana problemu trudno w sposób jednoznaczny się ustosunkować, ponieważ zasady rozliczania kosztów budowy poszczególnych inwestycji (budynków) spółdzielnie mieszkaniowe mają uregulowane w swoich statutach, względnie zatwierdzonych regulaminach. Z wiedzy, jaką mam, różnica jednego metra kwadratowego w powierzchni lokalu mieszkalnego może wynikać po prostu z decyzji, jaka została zapisana właśnie w wewnątrzspółdzielczych uregulowaniach. Większość spółdzielni przyjmowała i przyjmuje do tej pory powierzchnie lokali, jakie wynikają z zatwierdzonego projektu budowlanego, względnie zmieniają zasady dokonywania tych pomiarów, które odbywają się zgodnie z wymogami prawa budowlanego (a wymogi te kilkakrotnie się zmieniały – z racji dokonywania pomiarów np. bez tynków lub z loggiami). W związku z tym pańskie roszczenie do wartości jednego mkw. powierzchni lokalu, według mojej oceny, może nie mieć uzasadnienia, ponieważ spółdzielnia zapłaciła już wykonawcy za obiekt, jakim jest budynek mieszkalny, z konkretną powierzchnią mieszkań. Zmniejszenie powierzchni obiektu spowoduje automatyczne zwiększenie kosztu wybudowania jednego metra kwadratowego lokalu.
Co do pytania drugiego, to rekompensaty z tytułu przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własnościowe, zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, mogą otrzymać, za zgodą walnego zgromadzenia, tylko ci członkowie spółdzielni, którzy czynności tej dokonali po 23 kwietnia 2003 roku. Natomiast pan tej czynności dokonał zdecydowanie wcześniej, więc pana ten zapis nie dotyczy. Może pan jedynie dochodzić od spółdzielni kwot wynikających ze zwiększonych opłat związanych z eksploatacja i utrzymaniem lokalu mieszkalnego, lecz roszczenia te w znacznej mierze już się przedawniły.