Zmiany zaproponowali posłowie z Klubu Parlamentarnego PiS.
Dziś działalność spółdzielni kontrolują związki rewizyjne, ale swoje prawa mają również członkowie, którzy także mogą domagać się kontroli. Najczęściej dochodzi do tego w sytuacji, gdy członkowie spółdzielni zarzucają jej władzom niegospodarność, zawyżanie kosztów remontów, nieuzasadnione podwyższanie opłat itp.
[srodtytul]Lustracja w spółdzielniach[/srodtytul]
Lustracyjnemu badaniu legalności, gospodarności i rzetelności działania powinna się poddać każda spółdzielnia raz na trzy lata, a w okresie likwidacji – co roku. Poza tym w spółdzielniach w okresie budowania przez nie budynków mieszkalnych i rozliczania kosztów budowy lustrację przeprowadza się corocznie. Lustracja jako kontrola działalności spółdzielni jest przede wszystkim inicjowana przez radę nadzorczą, jako organ z istoty swej powołany do nadzoru i kontroli. Lustracja może być jednak przeprowadzona również na mocy uchwały walnego zgromadzenia, a także na wniosek co najmniej jednej piątej członków spółdzielni. Każdy członek ma także prawo do odpisu statutu, przeglądania rejestru członków, protokołów walnych zgromadzeń oraz protokołu lustracyjnego, co jest niezbędne dla zapewnienia członkowi wiedzy na temat działalności jego spółdzielni.
– W tej chwili lustrację w spółdzielni mogą prowadzić osoby, które pełnią funkcje kierownicze. Jednak łączenie funkcji zarządzania spółdzielnią i kontrolowania spółdzielni nie jest dobrym pomysłem. Naszym zdaniem potrzebne jest stworzenie systemu kontroli zewnętrznej w spółdzielniach – argumentował podczas ubiegłotygodniowej konferencji w Sejmie Przemysław Gosiewski.