Odpowiada Janusz Gdański, ekspert Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami
– Najlepiej sięgnąć do przepisów. Zagadnienia, jakie interesują czytelnika, są szczegółowo uregulowane w artykule 71 ustawy – Prawo budowlane. Zmiana sposobu użytkowania lokalu wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej lub – jeśli zmiana ta wymaga przeprowadzenia robót adaptacyjnych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę – złożenia wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej należy dokonać przed zmianą przeznaczenia lokalu, a zmianę przeznaczenia można rozpocząć, jeśli w ciągu 30 dni właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji administracyjnej. W decyzji musi być zawarta informacja o możliwości odwołania. Przy braku decyzji odmownej działalność należy rozpocząć nie później niż w ciągu dwóch lat od dnia złożenia zgłoszenia.
Zgoda wspólnoty mieszkaniowej jest wymagana jedynie wówczas, gdy prace adaptacyjne mają ingerować w nieruchomość wspólną, np. mają być powiększone okna, wykonane wejście do lokalu czy podłączone do istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej jakiekolwiek urządzenia. Zgody wymaga także umieszczenie reklamy na elewacji. Zgoda wspólnoty musi być wyrażona w formie uchwały, która może być zaskarżona do sądu na podstawie artykułu 25 ustawy o własności lokali.
Jeśli uchwały nie zaakceptują właściciele posiadający większość udziałów w nieruchomości wspólnej, to w myśl artykułu 24 ustawy o własności lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono notarialnie, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Gdyby jednak zarząd lub zarządca nie chcieli wystąpić do sądu, może to zrobić zainteresowany na podstawie artykułu 202 lub 203 kodeksu cywilnego.