Np. w oparciu o art. 115a prawa ochrony środowiska, wydawana jest decyzja określająca wymiar dopuszczalnego hałasu. Następnie urzędnicy mogą na podstawie art. 114 ust. 3 tejże ustawy żądać od właściciela instalacji wprowadzenia rozwiązań technicznych, które poprawią warunki akustyczne w sąsiednich budynkach. Z jednej strony – trudno zaakceptować nakładanie dodatkowych obowiązków na właścicieli fabryk wytwarzających hałas, ale zbudowanych i wykorzystywanych zgodnie z prawem, tylko dlatego, że w nowo powstałych obiektach nie zastosowano odpowiednich rozwiązań. Z drugiej – z punktu widzenia urzędników – obciążenie właścicieli zakładów czy fabryk dodatkowymi obowiązkami z zakresu ochrony przed hałasem wydaje się być najprostszym rozwiązaniem.
[b]Czy właściciele zakładów mogą wpływać na realizację projektów mieszkaniowych w sąsiedztwie?[/b]
Mają prawo czynnie uczestniczyć podczas uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób mogą uzyskać postanowienia planu, które będą ich chronić. Np. jeśli planowana jest zabudowa mieszkaniowa na terenach przemysłowych, oznaczać to będzie obniżenie poziomu dopuszczalnego hałasu dla obiektów przemysłowych. W takiej sytuacji właściciel obiektu przemysłowego może doprowadzić do wprowadzenia do planu odpowiednich zapisów dotyczących ochrony przed hałasem. Może to być nałożony na dewelopera obowiązek urządzenia pasa zieleni czy też budowy ekranów akustycznych na nieruchomościach przeznaczanych pod zabudowę mieszkaniową. Ponadto właściciele zakładów czy fabryk mogą brać udział w ewentualnych postępowaniach poprzedzających wydanie pozwolenia na budowę, jak również w trakcie procesu zatwierdzenia projektu budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę.
[b]Czy nabywca mieszkania, który podpisze z deweloperem umowę przedwstępną, ma prawo ingerować w proponowane rozwiązania zabezpieczające budynek przed hałasem?[/b]
Nabywcy mieszkań w budynkach powstających na byłych terenach przemysłowych przed podjęciem decyzji o kupnie lokum powinni najpierw zapoznać się z postanowieniami miejscowego planu oraz dokumentacją projektową inwestycji, a także w miarę możliwości ustalić, jaki hałas powstaje w sąsiedztwie.
Jeśli nabywca wcześniej nie sprawdzi dokumentów, po dokonaniu transakcji może utracić szansę na wymuszenie zastosowania odpowiednich zabezpieczeń przed hałasem. Może się bowiem zdarzyć tak, że do budowy bloku zostaną użyte materiały zapewniające odpowiednią izolację akustyczną, jednak usytuowanie budynku względem źródła hałasu jest niewłaściwe lub też nie można postawić ekranów akustycznych między blokiem a źródłem hałasu. Przyszli nabywcy mieszkań w takim bloku powinni więc interweniować u dewelopera na etapie projektowania inwestycji, gdyż po zakończeniu budowy może być już za późno.