[b]Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.[/b]
Z jednej bowiem strony [b]NSA, w uchwale z 30 października 2000 r. (OPK 16/00)[/b] stwierdził, że w wypadku darowizny udziału we współwłasności nieruchomości na rzecz osób bliskich nie pobiera się opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego.
Orzeczenie to zapadło co prawda na podstawie art. 36 ust. 3 nieobowiązującej obecnie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169354]ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym[/link], ale treść omawianego przepisu została dosłownie powtórzona w art. 36 ust. 4 ustawy obecnie obowiązującej. NSA, uzasadniając uchwałę, stwierdził, że tylko odpłatne przeniesienie własności nieruchomości powiększa majątek zbywcy, a w konsekwencji tylko taka sytuacja powoduje konieczność naliczenia opłaty. Darowizna dokonana na rzecz osób bliskich bądź zrzeczenie się nieruchomości na rzecz gminy nie powoduje obowiązku naliczenia opłaty.
Odmienne zdanie w tej kwestii prezentuje część doktryny. W krytycznej glosie do przytoczonej uchwały A. Cisek i J. Kremis stwierdzili, iż „Określenie »zbycie« należy generalnie odnosić do wszystkich przypadków przeniesienia własności. Odstępstwo od takiej reguły wynikać może tylko z wyraźnego brzmienia przepisu szczególnego, a sama opłata wiąże się z obiektywnym wzrostem wartości nieruchomości, nie zaś z ceną, jaką strony ustalą w umowie” (Lex 31561).
[i]Podstawa prawna: