[b]Wzdłuż działki czytelniczki przebiega droga należąca do sąsiada, z której korzysta jako z drogi koniecznej także właściciel nieruchomości niesąsiadującej bezpośrednio z jej działką. Między jej działką a drogą nie ma ogrodzenia. Czytelniczka zamierza ogrodzić swą działkę. Powstał jednak problem, bo jej zdaniem sąsiad i korzystający z drogi właściciel wspomnianej nieruchomości przekroczył granice jej działki, zajmując pas jej terenu o szerokości ok. 1,5 m. Sąsiad uważa, że tak nie jest. Czytelniczka chce formalnie załatwić ten spór przed budową ogrodzenia. Pyta, jak to zrobić.[/b]
[srodtytul]Wznowienie znaków, ugoda lub decyzja [/srodtytul]
Każdy z sąsiadów może przede wszystkim wystąpić o tzw. wznowienie znaków granicznych, jeśli były. Muszą jednak istnieć dokumenty pozwalające na ustalenie pierwotnego ich położenia.
Każdy z właścicieli może się zwrócić z wnioskiem o przeprowadzenie rozgraniczenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Przebieg granicy ustala wówczas geodeta upoważniony przez tegoż wójta (burmistrza lub prezydenta miasta).
Geodeta bierze pod uwagę znaki, ślady graniczne, mapy, dokumenty geodezyjne i inne. Jeśli brakuje takich danych, jeśli są one niewystarczające albo sprzeczne ze sobą, a sąsiedzi są zgodni, geodeta ustali granicę na podstawie ich zgodnego oświadczenia. Wystarczy do tego także oświadczenie jednego z nich, jeśli drugi przeciwko temu nie oponuje.